С промени в образователното законодателство, Македония планира да въведе задължителен държавен изпит за студентите, завършили български университети, за да признае дипломите им, съобщи електронното издание Плус Инфо.

Промените ще засегнат всички страни-членки на ЕС, които не са част от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) - България, Хърватия, Кипър, Латвия, Литва, Малта и Румъния.

Македонската медия цитира студентския лидер Самоил Малчевски, който коментира, че не вижда логика в това да се признават дипломи от Чили и Мексико, а от съседни страни – не.

Голям брой македонски студенти се обучават в практически всички специалности на българските висши учебни заведения. Евентуално въвеждане на задължителен изпит би разколебало много от тези, които в момента се колебаят къде да продължат образованието си.

Подобен казус се появи с друга наша съседка – Турция, през 2012 г. Тогава Анкара замрази легализирането на български дипломи заради съмнения в качеството на предлаганото у нас обучение. След създаването на единен регистър на дипломите и дипломатически усилия, в крайна сметка турската възобнови легализирането през март 2013 г.

Македонският случай влиза и в друг вече вътрешнополитически сюжет – протестите на хиляди студенти срещу въвеждането на същия държавен изпит в местните университети.

Правителствените предложения са всеки студент след втората и четвъртата година да минава през държавен изпит и, ако се провали, да няма право да продължи следването си.

Опасенията на студентските лидери са, че с промяната в законодателството се прави опит насилствено да се „пресече” изтичането на зрелостници към чужбина.