Макар че прекрати насилието по улиците на Киев, споразумението за примирие между президента Виктор Янукович и опозиционните лидери, подписано по-рано в петък, беше посрещнато остро на Майдана в центъра на столицата, защото не удовлетворява основното искане за незабавна оставка на президента.

Протестиращите са недоволни, че никой не ги е попитал за мнението им за сделката, още повече, че според него президентът Виктор Янукович ще остане на власт още няколко месеца.

Затова Майданът постави ултиматум държавният глава да сдаде поста до 10:00 часа в събота, а в противен случай заплашиха да щурмуват сградата на Президентството.

В протестния лагер в Киев преобладава гняв въпреки трудно постигната сделка между опозицията и президента на Украйна. Протестиращите освиркаха опозиционните фигури, които се появиха тази вечер на Площада на независимостта, за да ги информират за споразумението.

Един радикален оратор заплаши да продължи офанзивата с оръжие, ако опозицията не поиска от президента Виктор Янукович да подаде оставка до събота вечерта. Други скандираха „Смърт на престъпника" по адрес на Янукович.

Агенция „Интерфакс” съобщи, че във Върховната рада е внесен законопроект за импийчмънт на президента Янукович. Негов автор е депутатът Николай Рудковски. Все още няма информация относно съдържанието на документа.

Съгласно членове 111 е 112 от действащата конституция на страната въпросът за сваляне на държавния глава от поста му трябва да бъде повдигнат по инициатива на повече от половината членове на Върховната рада, тоест 226 на брой. После парламентът създава следствена комисия, в която участват генералният прокурор и специални следователи. Заключенията на комисията се обсъждат на пленарно заседание във Върховната рада и после най-малко 300 депутати от 450-местната камара трябва да гласуват решение за обвинение към президента.

Законността на това решение се преценява от Конституционния съд и ако той го потвърди, отново думата има парламентът. Президентът може да бъде отстранен, ако „за" се обявят минимум 338 парламентаристи, тоест три четвърти. До произвеждането на президентски избори държавен глава е председателят на Върховната рада.

В същото време седемнадесет депутати от управляващата Партия на регионите обявиха, че напускат нейната парламентарна група, съобщи заместник-председателят на украинския парламент Руслан Кошулински. Досега групата на „регионалите" наброяваше 205 от общо 450 депутати.

По-рано в петък парламентът с голямо мнозинство гласува за връщане на действието на конституцията на Украйна от 2004 г., според която страната е парламентарно-президентска република, а пълномощията на държавния глава са значително ограничени. Старата конституция забранява преминаването на депутати от една фракция в друга. Напускането на фракцията лишава депутата от неговия мандат.

Конституцията от 2004 г. обаче още не е встъпила в действие. Това ще стане след официалното публикуване на приетия закон. Депутатката Ина Богословская, която сама е бивш член на групата на „регионалите", заяви днес от трибуната на парламента, че депутатите имат още време да преминават в други фракции, запазвайки мандата си.

  • Русия е главният враг на Украйна, се казва в новата украинска военна доктрина
  • ЕС удължава с шест месеца санкциите заради конфликта в Украйна
  • Бан Ки Мун осъди възобновяването на насилието в Украйна
  • Порошенко пак поиска да бъдат разположени миротворци в Украйна
  • Порошенко обвини Путин, че "иска цяла Европа"
  • Порошенко: Няма гражданска война в Украйна, има окупирана територия
  • Драматично видео показва как се нарушава примирието в Украйна
  • Ройтерс: Русия разполага тежка военна мощ на границата с Украйна
  • САЩ дадоха нови кредитни гаранции на Украйна
  • Президентът на Украйна подписа спорни закони за десъветизация на страната