Британското министерство на външните работи е поръчало на Националния институт за икономически и социални изследвания да направи независимо проучване колко българи и румънци ще се установят в страната. Става въпрос за периода непосредствено след януари 2014 година, когато отпаднат трудовите ограничения за гражданите на двете най-нови държави членки на Европейския съюз. Това съобщи вестник "Файненшъл таймс".

Авторитетният британски икономически всекидневник коментира, че министрите от коалиционното правителство на консерваторите и либералните демократи са в безизходно положение. Ако посочат в своите прогнози прекалено ниски числа, те ще бъдат обвинени, че подценяват проблема като своите предшественици преди 9 години. Ако посочат обаче прекалено високи числа, ще изглеждат като паникьори.

Британската антиимиграционна лобистка група "Майгрейшън уоч" прогнозира миналата седмица, че 50 хиляди българи и румънци може да се установяват в страната през следващите пет години.

Междувременно в своя рубрика в британски вестник „Дейли мирър” политическият коментатор Кевин Магуайър отправя призив към лидера на Британската партия за независимост (ЮКИП), Найджъл Фарадж, да не пренебрегва приноса на имигрантите към икономиката на Острова.

„Дадох на Фарадж следния приятелски съвет – махни часовника на ЮКИП, който отброява времето до 1 януари 2014 година, когато ще отпаднат ограниченията пред румънците и българите да работят в ЕС! Той създава паника, противен е и опасен, погрешен е и подкрепя „прикрития расизъм” на Дейвид Камерън, срещу който Фарадж толкова се гневи”, пише в статията си британският коментатор.

„Сравнението между 26-те милиона българи и румънци и 70-те милиона източноевропейци след 2004 година е измамно не само, защото става дума за по-малко хора. Тогава Великобритания беше единствената голяма икономика в ЕС, която отвори вратите си за поляците и останалите източноевропейци, докато сега всички държави действат заедно, в това число Германия, Франция и Испания, които поради исторически причини имат по-близки връзки.

Освен това, часовникът пренебрегва факта, че румънците и българите вече са свободни да идват във Великобритания, макар и с трудови ограничения. Циничният часовник пренебрегва твърде грубо и приноса, който са имали за страната ни трудолюбивите имигранти, които, нека никога не забравяме това, искат далеч по-рядко социални помощи от хората, родени тук”, анализира ситуацията Магуайър.