Хората, които спят по-малко от 6 часа на ден, са четири пъти по-застрашени от инсулт, отколкото хората, които си доспиват.Това съобщава американското издание. USA Today като се позовава на научно проучване, провело се в продължение на три години сред 5 666 души. Според изследването този риск засяга близо 30% от работещите, които досега не са попадали в други рискови групи.

„Хората знаят колко важни за предпазване от инсулт са упражненията и здравословното хранене. Обществото е по-малко запознато с влиянието на недостатъчното сън. Сънят е важен – тялото е стресирано, когато не получава необходимото количество”, казва Меган Руйтър, основен автор на проучването.

Проучванията сочат, че в световен мащаб намалява броят на хората, които спят 8 или повече часа на ден, докато експертите препоръчват да се спи не по-малко от 7 и не повече от 9 часа на денонощие.

Тригодишното изследване на 5 666 души в зряла възраст сочи, че рискът от удар е 4 пъти по-голям при хора, които спят по-малко от 6 часа, в сравнение с тези, които прекарват между 7 и 8 в сън. Това важи за тези, чиито Индекс на телесна маса бил в нормата.

Изследваните не били претърпявали инсулт и нямали рискови симптоми. Те докладвали за продължителността на съня си и за появата на симптоми в интервали от по 6 месеца.

Човек може да претърпи инсулт, когато притокът на кръв към мозъка е ограничен или напълно спрян. Пушенето, наднорменото тегло и липсата на движение са основните рискови фактори, припомнят учени.

Предишни изследвания са доказали, че постоянният недостиг на достатъчно сън води до увеличаване на риска от сърдечносъдови болести, като инфаркт.