Лидерите на страните от Г-8 обявиха, че искат Гърция да остане в еврозоната. В комюнике от срещата си в Кемп Дейвид лидерите на Франция, Германия, САЩ, Великобритания, Италия, Япония, Канада и Русия поеха ангажимент за насърчаване на растежа, заедно с фискалната отговорност. Въпреки това, признаха, че нужните мерки на са еднакви за всички страни.

Докато бъдещето на европейския валутен съюз е под съмнение, Голямата осморка изиска Гърция бързо да спази условията за масивния спасителен план, който виси на косъм.

Подкрепата на изборите в Гърция, получена от партии, обявили се срещу мерките за строги икономии, постави под съмнение ангажиментите, поети от страната за провеждане на реформи, и въпреки че нови избори са насрочени за 17 юни, все още няма сигурност дали фракциите, подкрепящи спасителния план, ще спечелят.

В случай на загуба, международната общност ще бъде изправена през избора дали да отслаби изискванията за Гърция, или да прекрати спасителната програма, което е почти сигурно, че ще доведе Гърция до несъстоятелност и ще напусне еврозоната.

Американският президент Барак Обама заяви, че проблемите в еврозоната застрашават световната икономика. В същото време той приветства готовността на европейските страни да работят за икономическия растеж и да се борят с безработицата. Според него тези мерки са лек за излизане от кризата.

По думите на Обама между европейските лидери се заражда консенсус, че трябва да инвестират в създаването на работни места, като същевременно се стремят да намалят бюджетните дефицити. Обама изрази увереност, че Европа може да се справи с предизвикателствата.

"Една стабилно растяща европейска икономика е в интерес на всички, включително на Америка. Европа е най-големият ни икономически партньор. Накратко - ако една компания е принудена на свие бизнеса си в Париж или в Мадрид, това би означавало по-малко работа за производителите в Питсбърг или в Милуоки", каза президентът на САЩ.