Бежанската криза, охраната на външните граници и борбата с тероризма са главните теми, които 28-те ще обсъждат днес и утре в Брюксел. България ще подкрепи идеята за единна Европейска гранична служба.

В белгийската столица е и турският премиер Ахмет Давутоглу, за да обсъди кризата с лидерите на 8 страни-членки, сред които Германия, Швеция и Гърция. Те ще дискутират и предложението за разследване на бежанци директно от лагерите в Турция в държави от общността.

В дневния ред на голямата среща са включени плановете за създаване на общоевропейска брегова охрана. Целта е да се гарантира сигурността в Европа, без да се нарушават правилата за свободно придвижване.

Европа признава, че е далеч от овладяването на миграционната криза, безпрецедентна от ВСВ насам. Естествено, защитата на европейските граници ще бъде акцент в разговорите днес. Резултатът от досегашните усилия за пренасочване на мигранти между страните членки очевидно е недостатъчен.

Един пример: пренасочването на пристигналите мигранти в Гърция започва през ноември и от над 700 000 пристигнали, пренасочени до момента са малко над 60.

„Отговорността за контрола на границите е на страните-членки, те са суверенни държави, но интересът на отделните страни е в съобразяването с общите интереси. Ние не искаме да наложим на отделните страни-членки тези мерки, а да ги убедим да ги изпълнят”, заяви изпълнителният директор на „Фронтекс” Фабрис Лежери.

Реакции на европейски лидери

"Европа не може да остане неуязвима, след като страните от Шенген не могат ефективно да защитят границите си", каза Доналд Туск, председател на Европейския съвет.

- Г-н Юнкер, какво се очаква да бъде съотношението на силите за или против Агенцията за охрана на границите?
- Смятам, че всички ще проявят разум и че Европейският съвет принципно ще подкрепи предложението на Комисията, което ще бъде разглеждано в различни институции по-нататък, но се надявам днес да бъде постигнато принципното съгласие, каза Жан-Клод Юнкер, председател на ЕК.

"България се справя сама. Разбира се, ако има помощ финансова, не бихме я отказали. Но тези, които не се справят и напливът е такъв, че би могъл да застраши Шенгенското пространство. Най-хубавото, което ни се е случвало на всички, особено които сме живели зад Желязната завеса, свободното придвижване", каза премиерът Бойко Борисов.

Евролидерите се срещат буквално часове, след като стана ясно, че в Австрия са задържани лица, вероятно пряко свързани с атентатите в Париж от 13 ноември. И вероятно пристигнали в Европа от Сирия с имиграционния поток. Този Съвет едва ли ще излезе с конкретно решение относно предложението на ЕК за създаване на Агенция за защита на външните европейски граници.

Но със сигурност този Съвет ще бъде повод за оживени дебати между лидерите, които смятат, че бъдещата агенция би трябвало да има зелена светлина за действие, независимо какво мислят страните-членки, чиито граници са застрашени, и от друга страна лидерите, които са искрено притеснени за суверенитета на страните членки, когато става въпрос за защита на собствените им граници.

По-сложен изглежда въпросът за британските претенции за преразглеждане на договореностите с Европейския съюз и опасенията за излизане на Кралството от Съюза. Вишеградската четворка - Полша, Словакия, Унгария и Чехия, предупредиха, че няма да приемат дискриминационно отношение на британските власти към техни граждани.

Тема е и борбата с тероризма. Еврокомисията предлага единен регистър на пътуванията със самолет. А също така и затягане на правилата за продажби и носене на огнестрелно оръжие. Сред идеите е забраната за притежаване на полуавтоматични оръжия.