Либия отново е в центъра на световните новини. Египет иска международна военна намеса, заради екзекуцията на 21 християни от Ислямска държава. Западните страни обаче са против. Какво се случва в Либия, точно 4 години от началото на бунтовете срещу режима на Муамар Кадафи?

Първите демонстрации срещу управлението на полковника започнаха в Бенгази точно по това време, през 2011-та.

Днес за Либия може да се каже, че няма никаква държавност. Макар че има две правителства. Едното е в столицата Триполи, но не е признато от международната общност. Другото може да се нарече, не без ирония, правителство в изгнание в собствената си страна, което държи под контрол отделни градове.

Вече се появяват наченки на местни емирати на „Ислямска държава”.

Как се стигна до хаоса

За по-малко от 3 години бунтовниците превзеха столицата и прогониха парламента и правителството. Джамахирията, държана в железен юмрук от фамилията Кадафи, се разпадна на кланове и региони, контролирани от различни милиции.

Сега в столицата властва Фаджр Либия - Либийска зора, които са проислямистки настроени, но са далеч от радикализма на „Ислямска държава”. Не са признати от света, но контролират по-голямата част от петролните приходи.

„Като цяло приходите от петрола заради спада на цената му намаляха през 2014 година до 15 милиарда долара. За 2015-та очакваме между 10 и 12 милиарда долара”, заяви министъра на петрола на непризнатото правителство Машалах Зваи.

Никой не знае какво става с тези средства. Признатият от света кабинет търси международно съдействие.

„Либия се нуждае от решителни действия от страна на международната общност, за да повишим боеспособността на нашата армия. Това може да стане с вдигането на оръжейното ембарго и да можем да закупим оръжия, с които да се противопоставим на „Ислямска държава”, обясни външният министър на Либия Махамед Дайри.

А знамето на "Ислямска държава" вече се вее на по-малко от 250 километра от гръцкият остров Крит, и на 350 километра от Италия.

„Това, което виждаме тези дни в Либия, е двойна заплаха - едната е страната да се разпадне, а другата е „Ислямска държава” да става все по-мощна и да се домогне до властта”, коментира върховният представител на ЕС за външната политика Федерика Могерини.

Хаосът се допълва и от отказа на непризнатото правителство в Триполи да участва в преговорите за национално помирение с посредничеството на ООН.

Проявите на „Ислямска държава” в Либия все още са епизодични. Доста по-влиятелна е групировката Ансар Аш-Шария, която се бори за установяване на ислямско законодателство. Но всяко забавяне на отговора на нарастващата заплаха води Либия по пътя на Сирия - разпокъсване на страната и засилване влиянието на най-радикалните ислямисти.