Тежки преговори в Гърция за сформирането на правителство продължават, след като в понеделник лидерът на победилата на парламентарните избори консервативна партия „Нова демокрация” Андонис Самарас получи мандат.

Консултациите се водят при президента Каролос Папуляс. В последните часове имаше сигнали, че още днес ще бъде договорена тройна коалиция за управление на страната, но така чаканата от света новина се бави. Три от партии са близо до постигането на споразумение, но все още има детайли, които спъват преговорния процес.

Както се и очакваше, радикалната левица отказа да се коалира с консервативната десница. СИРИЗА се оказа втора политическа сила след вота в неделя. Нейният лидер Алексис Ципрас не подкрепя споразумението с Евросъюза и Международния валутен фонд, което спаси южната съседка от несъстоятелност, но й наложи икономии с тежка социална цена.

Мнозинството на първата и третата партия след изборите - "Нова демокрация" и ПАСОК, отговаря на 40 на сто обществена подкрепа. Като мандатоносител обаче Андонис Самарас иска да има подкрепата и на мнозинството от гражданите, затова е нужен трети играч, който да сподели отговорностите на управлението. В противен случай, правителството лесно би паднало в жертва на масови стачки и протести.

В преговорите за управлението влизат първата политическа сила "Нова демокрация", ПАСОК и "Демократичната левица". Те ще разчитат на 179 от 300 места в парламента.

Ключова роля в преговорите играе лидерът на "Демократичната левица", който в началото на деня каза, че Гърция ще има правителство до часове, но с напредването на преговорите отложи прогнозата си за края на седмицата.

След разговори тази сутрин, лидерите на социалистическата партия ПАСОК и "Демократичната левица" останаха оптимисти за скорошното формиране на коалиция.

"Каквото и правителство да бъде формирано, трябва да има ясен набор от политики по вътрешните и европейските въпроси, относно спасителния заем и реформите. Разбира се, има проблем и с доверието към отделни личности, които искат да участват в управлението, затова смятам, че тези въпроси ще бъдат изчистени до края на седмицата", заяви лидерът на "Демократичната левица" Фотис Кувелис.

Първата работа на новия кабинет ще бъде предоговаряне на финансовата помощ, в опит да получи отсрочка от условията на финансовата помощ и същевременно - следващия транш, без който страната ще фалира до края на юли.

Бавните преговори между партиите обаче носят несигурност за страната. Европа реагира положително на изборните резултати и дори е склонна на минимални отсрочки по заемите. Те обаче ще бъдат договорени едва, когато има правителство. Тогава ще се обсъжда и следващият транш от финансовата помощ, без която държавната хазна ще пресъхне на 20 юли, а това означава край на парите за заплати в държавния сектор и спиране на доставките на суровини към страната.