Подкомисията по комплекса „Байконур”, съставена от смесена руско-казахска междуправителствена комисия по сътрудничество е започнала да обсъжда възможности за извеждането на град Байконур от руска аренда. Това съобщава за агенция „Интерфакс” източник от космическия комплекс.

Агенцията уточнява, че според източника изненадващото посещение в Байконур на вицепремиера на Казахстан Серик Ахметов, „може да е свързано с решаването на проблема на ниво работни групи и търсенето вече на решение на по-високо ниво”.

Инициативата за извеждането на град Байконур изпод руска аренда е на Казахстан, уточнява още неназованият източник. 

Град Байконур и космодрумът със същото име образуват комплекса „Байконур”, който Русия държи под аренда от Казахстан до 2050 г.

Годишният наем, който Москва заплаща на Астана възлиза на 115 млн. долара. Отделно Русия отделя около 1 млрд. рубли. (малко над 300 млн. долара) годишно за издръжката на града и други 5 млрд. рубли за експлоатацията на космодрума.

От 70-те хиляди души население на Байконур, около 37 % са руснаци, а на самият космодрум практически всички от 4-те хиляди служители, командировани за космическите полети.

Според специалисти искането на Казахстан ще доведе до отлив на руснаци от града и до задълбочаване на сериозния кадрови проблем, който вече съществува на космодрума, заради недостиг на достатъчно подготвени инженери, способни да работят и поддържат космическа техника.

Международните наблюдатели обръщат внимание, че това е първият случай, в който Казахстан предявява претенции към договора си с Русия за експлоатацията на космическия комплекс и прилежащият му град, изграден по времето на СССР в началото на 1950-те години.

Първото изстрелване на искуствен сателит в историята на човечеството е именно от Байконур през 1957 г., когато в орбитата на Земята е изведен "Спутник".