Британският премиер Дейвид Камерън призовава останалите лидери от Европейския съюз да подкрепят неговите миграционни реформи, за да спрат изтичането на мозъци от страните им, които вреди на техните икономики, пише днес британският вестник "Дейли телеграф".

Изправен пред гласовита опозиция, особено от няколко държави, Камерън уверява, че неговият спорен план за лишаване на имигранти от социални помощи за период от четири години ще ограничи притока на високообразовани европейци, търсещи "черна работа" във Великобритания.

Лидерите на Дания, Полша и Румъния се обявиха публично против проекта на британския премиер. Камерън, който обеща да организира до края на 2017 г. референдум за оставане на Великобритания в ЕС, е на обиколка в съюза, за да запознае лично лидерите на всички страни членки със своя план.

Нетната имиграция във Великобритания миналата година надхвърли 300 000 души - над три пъти повече от целевото равнище на правителството. Основен фактор за това бе масовата емиграция на работници от еврозоната.

За сметка на това нетната имиграция е била отрицателна (т. е. повече хора са напуснали съответната страна, отколкото са се установили в нея) в 12 страни членки на ЕС през 2012 г. – последната година, за която има данни от Евростат. Сред тях е била и България.

Останалите 11 са източноевропейски държави и страни от периферията на еврозоната. България е една от държавите с най-рязко намаляване на населението в света - от 9 милиона души през 1989 г. до 7,2 милиона днес, отбелязва "Дейли телеграф".

В резултат в някои области на страната останаха редица градове призраци. Здравните услуги в България са засегнати особено тежко, посочва британският ежедневник.

Един български лекар печели средно еквивалента на 800 британски лири стерлинги месечно – една десета от трудовото възнаграждение, което би получавал във Великобритания, и по-малко от парите, които би взимал, ако работи на минимална заплата в магазин или на строителен обект в кралството.