Милиони хора по света изпитват силно вълнение по повод предстоящото слънчево затъмнение. Но как се отразява явлението на представителите от животинското царство?

Пълните слънчеви затъмнения продължават само няколко мига, но въпреки това, когато настъпят и денят за кратко потъне в мрак, някои животни започват да се държат странно.

Животните разчитат на 24-часов биологичен часовник, който контролира поведенческите им навици в ежедневието. Подобни явления нарушават тези вкоренени порядки и различните видове започват да правят неща, които не са характерни за тях.

Снимка: БГНЕС

Преди повече от 100 години британският ентомолог Уилям Уилър започва да изследва поведението на животните по време на слънчево затъмнение. Той разпространил обяви в местните вестници, в които призовава хората да наблюдават и запишат разликите в реакциите на видовете по време на затъмнението през 1932 г.

Тогава той събрал повече от 500 анекдота. Според тях, когато денят се превърнал в нощ, совите започнали да крякат, а пчелите бързо се върнали в кошерите си.

През август 2017 г., когато слънчевите лъчи се скриха отново, това позволи на учените да повторят експеримента на Уилър. Спектакълът, продължил две минути и 47 секунди, но дал още по-изненадващи резултати.

Снимка: БГНЕС

Животните в зоопарка „полудели“

Адам Роуз, учен, наблюдаващ видовете в зоологическа градина в Южна Каролина, предположил, че те ще преживеят затъмнението сякаш над тях преминава тъмен облак. Обратно на предположенията му обаче животните „направо полудели“.

Снимка: iStock

Реакциите се категоризират в четири групи. Когато слънцето се скрило някои от животните реагирали с тревожност. Други започнали да изпълняват вечерната си рутина. Трети пък се държали така, сякаш нищо не се случва.

Жирафите, които обикновено са спокойни, започнали да бягат с пълна сила, сякаш ги гони хищник. За няколко мига животните станали много тревожни и не спрели да галопират.

Снимка: iStock

Нощните птици, от друга страна, изглеждали крайно объркани. С настъпването на мрака, те се активизирали и започнали да търсят храна.

Снимка: iStock

Някои животни обаче, като мечките гризли, не се въодушевили особено от рядкото космическо събитие. Те използвали момента за сладка дрямка и охлаждане.

Снимка: iStock

Най-странната реакция е тази на гигантските Галапагоски костенурки. Те спонтанно започнали да се чифтосват, щом настъпило затъмнението.

„Костенурките са много спокойни и не особено изразителни. Но започнаха да се чифтосват помежду си точно в пика на мрака“, обясни пред Би Би Си Адам Роуз.

Снимка: iStock

Поведението на видовете в дивата природа

За да установят реакциите на животните в дивата природа, учените избрали да разгледат най-вече поведението на птиците и насекомите. Чрез метеорологични станции те изчислили колко от летящите животни се намират в небето по време на явлението. Оказва се обаче, че повечето птици спрели полета си, когато тъмнината покрила земята.

При залез слънце активността в небето най-често достига своя връх. Вместо това повечето птици просто кацнали и търсели убежище, както правят, когато приближава буря.

Всяка година от различни места на нашата планета могат да се наблюдават не повече от 4 пълни слънчеви затъмнения.

Когато Слънцето, Луната и нашата планета застанат в права линия, тогава денят се превръща в нощ и настъпва мрак. Пълните слънчеви затъмнения са редки явления, на които мнозина имат щастието да станат свидетели веднъж или дори няколко пъти през живота си. 

В България за последен път имахме късмет да наблюдаваме пълно слънчево затъмнение на 11 август 1999 г., а следващото такова ще настъпи през 2081 г. 

Днес затъмнението ще се наблюдава като частично слънчево от източната част на Тихия океан, Централна и Северна Америка, северната част на Атлантическия океан и о-в Гренландия. 

Сянката на Луната ще премине по ивица, чиято ширина ще достигне 197 км и по протежение на която ще може да се наблюдава пълно слънчево затъмнение. Лунната сянка ще „докосне“ Земята в Тихия океан, ще премине през Мексико, както и през някои от централните и североизточни щати на САЩ, като Тексас, Арканзас, Мисури, Илинойс, Индиана, Охайо, Ню Йорк, Върмонт и Мейн.

След това тя ще пресече за кратко Източна Канада и по-точно – провинция Ню Брънзуик. После ще продължи през северната част на Атлантическия океан, където нейният път ще завърши.

Можете да проследите пълното слънчево затъмнение на живо тук: