Режим на извънредно положение е обявен в американската столица Вашингтон след много силната гръмотевична буря. Режимът ще действа 15 дни. Извънредно положение е обявено и в щатите Вирджиния, Западна Вирджиния и Охайо, заради рекордната жега и силната буря, заради която без ток вече 17 часа са почти 440 000 жители на Вашингтон.

По последни данни жертви на бурята, преминала над част от Източното крайбрежие на САЩ в нощта на петък срещу събота, са станали най-малко 13 души. В едни от най-горещите дни в историята на страната без електричество са общо 4 милиона потребители.

Скоростта на вятъра е достигала 120 километра в час.
Бурята е предизвикала сериозни транспортни проблеми във Вашингтон. Скоростните влакове Амтрак, пътуващи от столицата за Филаделфия, са били спрени.

Бурните ветрове са преобърнали три товарни камиона на магистрала в Охайо. Голяма част от Вашингтон и други райони още са без ток и без климатици при температури, които се очаква да стигнат до 40 градуса по Целзий. Вчера в столицата бе отчетена температура от 40 градуса, което би рекорда от 38 градуса, поставен през 1934 година.

Пътното движение е усложнено, тъй като не работят много
светофари. В някои от предградията на Вашингтон без
електричество останаха и кол центровете на спешните служби, на места има проблеми с мобилната телефония.

Компанията "Пепко", която отговаря за енергоснабдяването на столицата на САЩ, предупреди, че ремонтите може да отнемат до седем дни. Във Вашингтон са отворени специални центрове за охлаждане, където местните жители могат да потърсят спасение от жегата. Жителите на засегнатите от бурята райони са посъветвани да пестят водата, тъй като са повредени и много водопроводи.

Метеоролозите предупреждават, че може да се очакват още бури и бурни ветрове.

Президентът Барак Обама е наредил на Федералната агенция по извънредните ситуации да осигури необходимата помощ на местните власти" за преодоляване на последиците от стихията.

Щетите, причинени от бурята на Вашингтон, са съпоставими с последиците от урагана Исабел от 2003 г. Тогава загинаха над 50 души, а щетите бяха за 4,3 милиарда долара.