Политическата безизходица в Гърция се удължава най-малко с още един месец. Президентът на Гърция Каролос Папуляс насрочи новите избори в страната за 17 юни.

Председателят на Върховният административен съд на Гърция Панайотис Пикраменос беше натоварен от държавния глава да сформира временен кабинет, който да управлява страната до вота.

Кандидатурата на Пикраменос е била одобрена от лидерите на всички парламентарно представени гръцки партии, които не успяха да се споразумеят за сформирането на коалиционно правителство в страната след изборите на 6 май.

Очаква се голямата изненада на парламентарните избори - ляво-центристката партия "Сириза" да събере още по-висок резултат при прегласуването и това да усложни допълнително политическата ситуация.

Същевременно заради политическата нестабилност гърците масово теглят парите си от банките. След като на 6 май гласуваха с бюлетини, през следващите 10 дни те са гласували и с дебитните си карти. През тези дни от банките са изтеглени 700 милиона евро. Очевидно гърците се опасяват, че страната може да излезе от еврозоната, а случи ли се това, драхмата ще се върне, но със сигурност - силно обезценена. Така че хората искат да си имат „сухо”, евро в брой, вместо банките да им обменят парите по доста неизгоден курс.

Според някои изчисления, ако това се случи, населението ще обеднее с 80%. И за гърците, и за еврозоната най-доброто решение е правителството да спазва споразумението с кредиторите, за да получава пари. Но, както виждаме през последните седмици, в Европа вече има нагласи и за по-лошия сценарий.

Трайната политическа нестабилност и неяснотата за предстоящите избори всяват паника както сред обикновените гърци, така и на финансовите пазари.

"Твърдя, че вероятността Гърция да остане в еврозоната е по-голяма от тази да я напусне. Все пак трябва в близко бъдеще да изясним позицията си. Трябва да знаем, че всички варианти са възможни," коментира Панайотис Петракис, преподавател по икономика в Атинския университет.

Според финансовия анализатор Франсоа Шоле, ако гърците искат да останат в еврозоната и да спазват своите ангажименти, Европа има мощен капацитет да се притече на помощ.

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу потвърди позицията на европейските партньори на Атина, че няма промяна в желанието им да помогнат на гръцкия народ, но предупреди, че няма начин подписаните вече споразумения и поетите ангажименти да бъдат променяни. Барозу призова гърците да гласуват на предстоящите избори „за” оставането си в еврозоната.

„Ние, разбира се, ще уважим демократичния избор на гръцкия народ. В същото време гръцките граждани трябва да осъзнаят, че в еврозоната има още 16 демокрации и вземаните от Еврогрупата решения трябва да бъдат уважавани,” каза Барозу.

Германия, която е най-големият донор за европейските фондове и за спасителния механизъм, изрази очакване новите избори да доведат до съставяне на способно да действа правителство.