Ислямски екстремисти са превзели повечето квартали в палестинския бежански лагер „Ярмук” в покрайнините на Дамаск, а боевете продължават четвърти ден, предаде Асошиейтед прес.

Сред екстремистите са членове на „Ислямска държава” и „Фронта Ан Нусра”, клон на „Ал Кайда” в Сирия. Двете групи са съперници, но изглежда работят съвместно в нападението срещу лагера „Ярмук”, съобщават сирийски активисти

Бунтовнически групи са започнали контраофанзива, целяща прогонването им от лагера, заяви Хатем ал Димашки, активист в южната част на Дамаск.

Офанзивата на „Ислямска държава” в „Ярмук” ѝ дава значително присъствие в сирийската столица, отбелязва Ройтерс.

„Ислямска държава”, най-силната бунтовническа група в Сирия, вече е само на няколко километра от седалището на президента Башар ал Асад.

Сирийският център за наблюдение на правата на човека, който следи конфликта от Лондон, заяви, че „Ислямска държава” и „Фронта Ан Нусра” са спечелили територия през нощта и са се добрали до североизточната част на квартала, близо до централен Дамаск. В момента те контролират 90 на сто от лагера, според организацията, цитирана от Ройтерс.

Teрористите в лагера пречат на доставката на помощи за мирното население
Снимка: EPA

„Ислямска държава” управлява части от Източна Сирия и Ирак и е обект на водената от САЩ кампания на въздушни удари. Сирийската арабска информационна агенция съобщи, че терористите в лагера пречат на доставката на помощи за мирното население.

Армията на режима е обградила лагера, добавя агенцията. Според ДПА сирийски правителствени самолети са нанесли въздушни удари по лагера.

Войските на правителството са подложили на обстрел някои квартали от лагера, в които се водят боеве между напредващите екстремисти от „Ислямска държава” и съперничещата бунтовническа палестинска групировка „Акнаф Бейт ал Макдис”, информира Сирийският център за наблюдение на правата на човека.

ООН вече е изразявала притеснение за безопасността на сирийците и палестинците в лагера „Ярмук”. Мирните граждани в лагера преживяха блокада на сирийското правителство, довела до глад и болести.

Крис Гънес, говорител на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци, заяви, че „ситуацията в „Ярмук” е обида за човечността на всички ни и източник на всеобщ срам”.

„Ярмук” е тест, предизвикателство за международната общност. Не трябва да се проваляме. Заложено е доверието в международната система”, добави той.