Инспекторите на ООН по химическите оръжия приключиха своята работа в Сирия и започват анализ на събраната там информация за използването на отровни бойни вещества, съобщи говорителят на генералния секретар на ООН Мартин Несирки, цитиран от ИТАР-ТАСС.

След продължилата два месеца втора мисия на инспекторите, конвой от четири автомобила на ООН напусна Дамаск, информира „Ройтерс”. Окончателният доклад на първия екип ще бъде готов в края на октомври.

Друг екип от експерти на ООН пък е кацнал в ливанската столица Бейрут в понеделник. Около 20 души са пристигнали с чартърен полет от Холандия и се очаква да се прехвърлят в Дамаск, където да започнат процеса на унищожаване на сирийския химически арсенал.

Инспекциите на химическите обекти в Сирия в рамките на операцията по унищожаването на химическото оръжие в страната ще започнат във вторник.

Несирки припомни, че в операцията ще участват експерти на ООН и Организацията за забрана на химическото оръжие в Сирия.

„Началото на тази съвместна операция ще започне утре", заяви той, като подчерта, че точното време няма да бъде посочвано по съображения за сигурност.

В същото време зам.-говорителят на генералния секретар Фархан Хак обяви, че ООН не може да установи кой стои зад химическите атаки в Сирия, докато не получи съответния мандат от страните-членки на световната организация.

„Механизмите, по които ние работим сега в Сирия, са приети с резолюция на Общото събрание още през 1987 г. Тогава ние разследвахме аналогични инциденти в Ирак и Иран, а по-късно в началото на 90-те години те бяха задействани в Азербайджан и Мозамбик", каза той, добавяйки, че този мандат дава на ООН само правото да „установи фактите".

„За да бъде разширен, е необходимо решение на Съвета за сигурност на ООН или Общото събрание", добави Фархан Хак.