С живописния Празник на фенерите завършват двуседмичните тържества в Китай по повод настъпването на Новата година по лунния календар.

По традиция празникът се отбелязва на 15-ия ден от първия месец по лунния календар, в нощта на първото пълнолуние след началото на китайската Нова година. Китайците се събират около трапезата, на която се сервират сладки пелмени и топки от лепкаво оризово тесто със захарен пълнеж, символ на сплотеното семейство.

Фойерверки осветяват улиците на Пекин още от ранните сутрешни часове, а през нощта пукотът става оглушителен, защото с шума китайците вярват, че плашат злите духове. Шествия с костюми, хора на кокили, танци под ударите на барабаните, танци на лъвовете, на драконови фенери, танци "Янг" и люлеене на люлки са сред останалите атракции в края на празненствата.

Най-важната част от празника обаче неизменно си остават фенерите. С настъпването на нощта жителите на Китай излизат да се любуват на многообразието от фенери, окачени пред домовете, храмовете, по улиците. Най-популярния от тях е "цзоумаден", чиято рамка е изработен от бамбук или тел, а отгоре е покрит с оризова хартия, стъкло или дори пластмаса.

Майсторите на фенери изработват сложни композиции със сцени от популярния китайски традиционен театър "цзинцзюй". В нощта на празника в много градове се организират и изложби с разноцветни фенери в различни стилове.

Според поверието разходката в нощта на Юансяо, както още е известен Празникът на фенерите, и съзерцанието на пълната Луна ще донесат на хората благополучие и здраве през годината.

Традицията да се почитат фенерите е възникнала още по време на управлението на династията Хан между 206 г. пр. Хр. - 220 г. и все още е популярна в цялата страна.