Редица южнокорейски правителствени и медийни сайтове, както и президентският, станаха обект на групова кибератака. Това съобщи министерството на науката и иновационната икономика в Сеул, предаде Франс прес.

Кибератака от страна на неразпознати пирати наложи да бъдат затворени редица сайтове, включително този на Синия дом - президентския дворец, се казва в комюнике на министерството.

Агенцията припомня нееднократните пиратски акции срещу частни и държавни сайтове в Южна Корея, приписвани на Севера. На сайтовете, разбити днес, са оставени послания, с които хакерите поемат отговорността за операцията от името на пиратската група "Анонимните" и възхваляват севернокорейския лидер Ким Чен-ун.

"Анонимните" обаче опровергаха чрез Туитър, посочвайки, че днес са атакували редица информационни сайтове в Северна Корея, включително тези на държавната осведомителна агенция КЦТА и на в. "Нодон синмун", орган на единствената партия в страната.

В момента тези интернет ресурси наистина са "в режим офлайн", потвърждават наблюдатели, цитирани от ИТАР-ТАСС.

Международните "хактивисти" бяха предупредили предварително, че ще нападнат севернокорейски сайтове и компютърни мрежи във връзка с 63-ата годишнина от Корейската война (1950-1953 г.) и последните действия на КНДР, посочва агенцията. Пренебрегвайки предупрежденията на международната общност, Северна Корея изстреля ракета с голям обсег, извърши през февруари трети ядрен опит и заплашваше да разпали нова война на полуострова, поясниха "Анонимните".

Според експерти Северна Корея обучава множество кибервойници и може да атакува ключови инфраструктурни и военни системи на Юга и на съюзниците му. Ако междукорейският конфликт се измести в киберпространството, твърде компютризираното южнокорейско общество може да изгуби далеч повече от Северна Корея, която си остава до голяма степен "офлайн", изтъква Асошиейтед прес.