Глобалните емисии на въглероден диоксид са отбелязали нов рекорд за 2011 г., достигайки 34 милиарда тона, като Китай остава водещият производител на парникови газове.

Това сочат резултатите от годишния доклад на базирания в Германия Институт за възобновяема енергия и индустрия (IWR), цитиран от АФП.

Общият брой парникови газове, изпуснати в земната атмосфера от индустрията е с 800 млн. тона повече от данните за 2010 г. От общите 34 млрд. тона Китай „води” с 8,9 млрд. тона, следвани от САЩ, които произвеждат „едва” 6,0 млрд. тона.

Докладът показва още, че въпреки лекото обръщане на кривата надолу през 2009 г., заради световната икономическа криза, тенденцията за непрекъснато нарастване на парниковите емисии през последните две години се връща.

Ако тази тенденция се запази, до 2020 г. годишното количество въглероден двуокис, изпуснат в атмосферата ще достигне 40 млрд. тона. За справка през 1990 г. това количество е възлизало на 22,7 млрд. тона.

След Китай и САЩ, сред най-големите производители на вредни емисии се нарежда Индия с 1,8 млрд. тона, следвана от Русия с 1,7 млрд. тона, Япония с 1,3 млрд. тона и Германия 804 млн. тона.

От мрачния топ 10 на най-големите производители на парникови газове, единствено САЩ, Русия и Германия са взели мерки за намаляването на общото количество емисии спрямо 2011 г.