Румъния и България са постигнали значителен напредък по отношение на реформите, наблюдавани чрез Механизма за сътрудничество и проверка. Те оначе не са достатъчни от гледна точка на законовите условия за допускане в Шенген. Това заяви германският вътрешен министър Ханс-Петер Фридрих при пристигането си на заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.

"Според нас още не е дошъл моментът за премахване на контрола по границите за двете страни. Ще получим през януари докладите за страните - отсега знаем, че са постигнали значителен напредък по отношение на реформите в тази област, които обаче не са достатъчни що се отнася до законовите условия, които биха позволили допускане в Шенген", заяви германският министър.

По отношение на определянето на бъдеща дата за вземане на решение за присъединяването на Румъния и България към Шенген, той посочи, че "засега не може да се оцени кога ще дойде моментът на присъединяването".

Обсъждането на въпроса за разширяването на Шенген беше включено в днешната програма на Съвета на ЕС. В сряда вечерта бе взето решение дневният ред да бъде изменен и вместо гласуването на решение по този въпрос, да бъде обсъдено състоянието на прилагането на Шенгенското споразумение от двете страни.

Междувременно и председателят на групата на социалистите и демократите в ЕП Ханес Свобода заяви, че не е голям оптимист за това, че през първата половина на следващата година ще се стигне до решение за присъединяването на Румъния и България към Шенген. Това било така като се има предвид, че през май 2014 г. има европейски избори, а въпросът за отварянето на границите вероятно ще бъде тема за дискусии за екстремистките формации.

На въпрос какво може да се направи, за да се постигне напредък по въпроса за присъединяването към Шенген на Румъния и България, след като всички европейски институции признават, че и двете страни изпълняват техническите условия, но липсва политически консенсус, Свобода заяви, че „не виждам какво може да се направи, за да се постигне напредък”.

Румънският премиер Виктор Понта пък каза за "Евронюз", че в момента в страната не само има икономически растеж, но и най-ниско ниво на безработица и има възможности, някои от тях по-добри, отколкото в западните държави членки на ЕС. Повод за изказването му стана темата за очаквания във Великобритания наплив на български и румънски имигранти.