Германски политици продължиха през почивните дни да оказват натиск на Гърция да започне реформи, като министърът на икономиката Зигмар Габриел предупреди Атина в интервю, че няма да има трети спасителен пакет, ако гърците не направят някакви промени, предаде Ройтерс.

Гърция бързо изчерпва наличните средства, а преговорите с кредиторите са в задънена улица във връзка с тяхното настояване за реформи, включително намаления на пенсии и либерализация на трудовия пазар.

Финансовият министър Волфганг Шойбле предложи в понеделник Гърция да свика референдум за одобрение на болезнените икономически реформи, а Габриел каза, че подобен вот може да ускори вземането на решения. Атина обяви, че не планира за момента организиране на подобно допитване.

Зигмар Габриел, който е лидер на Германската социалдемократическа партия – по-малък коалиционен партньор на канцлера Ангела Меркел, подчерта, че гръцкото правителство трябва да предприеме действия при всички положения.

"Трети пакет от помощи за Атина е възможен, само ако реформите бъдат осъществени. Не може просто да пращаме пари там", каза той в интервю, публикувано днес във вестник "Билд ам Зонтаг".

Германският депутат консерватор Маркус Фербер заяви за "Шпигел", че в Германия няма мнозинство за трети спасителен пакет за Гърция. За да покрива разходите си, Атина зависи от помощ в размер на 240 млрд. евро, която Европейският съюз и Международният валутен фонд ѝ отпускат на траншове от 2010 г. Гърция не е получавала транш от август м.г.

В петък гръцкият премиер Алексис Ципрас каза, че Атина е намерила допирни точки с кредиторите, но правителството няма да премине своите "червени линии", като намаления на заплати и пенсии. Фолкер Каудер, председател на парламентарната група на консерваторите на Меркел, заяви за "Велт ам зонтаг", че положението е "много трудно" и че "гърците трябва да продължат по договорения път". Той допълни, че хората не трябва да говорят за трети спасителен пакет, когато последният транш от втората програма още не е отпуснат.

игмар Габриел предупреди за последствията от едно излизане на Гърция от еврозоната, като каза, че то "ще бъде много опасно не само икономически, но и политически". "Никой няма да вярва повече в Европа, ако се разпадаме заради първата сериозна криза", каза вицеканцлерът. "Не трябва да говорим за Грексит" (излизане на Гърция от еврозоната - бел. ред.).

Но Ханс-Петер Фридрих, заместник-председател на парламентарната група на консерваторите, каза пред "Шпигел": "Ако не настояваме на ангажимента за реформи, ние наистина вредим на валутния съюз и тази вреда може да бъде по-голяма, отколкото ако Гърция в крайна сметка напусне".