Неотдавна предадох лично на Бойко Борисов картите с новите маршрути на трафикантите на мигранти, казва в интервю за агенция БГНЕС македонският президент Георге Иванов.

На въпрос има ли опасност от бежански маршрут, минаващ през България, както предупреди Австрия, Иванов отговаря: „Границата между България и Гърция трябва да бъде под контрол (...) Когато Източният Средиземноморски маршрут на мигрантите се регулира, веднага се появиха информации на арабски език, карти на арабски език, където България е посочена като коридор, през който мигрантите ще могат да минават транзит за Сърбия или през Румъния и Унгария до Полша. Представяте ли си за какво става дума? Тези карти ги дадохме лично на Бойко Борисов“.

Иванов посочва, че хората, контролиращи коридорите, са част от организираната престъпност и използват маршрутите на наркотрафикантите.

Снимка: БГНЕС

„В интернет, във фейсбук групите можете да намерите информация за тези маршрути, на които доминира територията на България. Единият от тях минава през Кулата. Той трябва да се използва като транзит за Сърбия. А другият, когато времето се затопли, ще минава през Черно море, ще има и коридори през Одеса и т.н. Ако се затвори един от коридорите, отваря се нов. Има карти с включени Албания и Италия“, обяснява той.

По думите му към хората, които са изгубили всичко и търсят спасение и убежище, трябва да се отнасяме хуманно, но „много чуждестранни бойци се възползваха от бежанския коридор, за да влязат в Европейския съюз“. „Тази огромна вълна от бежанци и мигранти може да се използва от бойци. Само от Балканите те са 1000 души, а от Македония – 142. Според данни на Европол днес в Европа има между 2000 – 5000 лица, които са се завърнали от бойните полета. Това са хора, които от години са живеели в Европа, някои от тях са приели исляма и са заминали в конфликтните райони. (...) Сега изпълняват това, което са планирали, докато са били в Сирия или друга гореща точка“, казва Иванов.

Въпреки че е поискала сътрудничество и техника, Македония не е получила необходимото ѝ оборудване, за да регистрира мигрантите и взимане на биометрични данни.

„По време на лидерската среща през октомври поискахме да имаме достъп до данните на „Фронтекс“, на Шенген и на системата Евродакс, което означава събраните от нас данни да бъдат от полза на всички страни членки на Евросъюза. Тогава ни казаха, че ние сме трета страна и нямаме достъп. Нашите данни за 9000 души не се използват и не са от полза поради някаква бюрократична пречка и процедура“.

Снимка: БГНЕС

На въпрос за споразумението между ЕС и Турция, Иванов отговаря, че то трябва да бъде приветствано, но и да се спазва и изпълнява.

Трябва да разберем, че през целия си живот ще живеем с тези мигрантски вълни. Те няма да спрат. Цяла Африка се е вдигнала, Централна Азия също. Всички искат да дойдат в Европа, защото тя е с най-висок стандарт на живот. Всички обичат европейския начин на живот.

Иванов казва още, че иска България „да бъде страната, която най-много подкрепя Македония. Както се казва – да прегърне Македония. Ние нямаме езикова бариера. Имаме отворени въпроси от миналото. Не можем да променим историята, не можем да променим и географията – завинаги ще бъдем съседи“.

Необходима е повече комуникация, по-голяма динамика в отношенията. Нашите граждани си общуват, бизнесът си общува, институциите си сътрудничат, но заради определени политически обстоятелства, заради определени хора и при вас, и при нас не можем да реализираме това, което е необходимо за днешния живот, казва Иванов.