964 574 души са се регистрирали като "търсещи убежище" в Германия от началото на 2015 г. Данните са от доклад на вътрешното министерство в страната.

Очаква се до края на тази година броят на мигрантите да надхвърли милион.

Регистрираните като "търсещи убежище" в Германия са около четири пъти повече в сравнение със стойностите за 2014 г.

Снимка: btvnovinite.bg

Най-много души - 206 101, са пристигнали през ноември. Придшният рекорд е от октомври, когато 181 166 са се регистрирали във Федералната република.

Министерството на вътрешните работи похвали работата на Федералния офис за миграция и бежанци, който е успял да съкрати времето за обработка на документи на "търсещите убежище" от 7 на 5 месеца.

Спроед доклада всеки трети от регистрираните в Германия мигранти идва от Сирия. Това е и най-многобройната група сред "търсещите убежище" в страната.

Неотдавна Берлин прие политика на „отворените врати” спрямо хора, идващи от държави, в които бушуват конфликти. Затова и времето за обработване на документите на сирийците е изключително кратко – около три месеца.

Снимка: Reuters

В същото време албанците и косоварите са сред най-многобройните групи от бежанци в Германия. Значителният им брой силно притеснява германското правителство.

Неотдавна Германия определи страните от Западните Балкани като „държави на сигурен произход”. Това означава, че техните граждани не покриват условията за статут на политически бежанци. По-строгият контрол на властите в Берлин към т.нар. „икономически имигранти” от страните от бивша Югославия доведе до спад в броя на албанците и косоварите, които се регистрират като „търсещи убежище” във Федералната република.

Снимка: btvnovinite.bg

Докладът е публикуван в момент на остри критики към вътрешното министерство за начина, по който се справя с новодошлите в страната мигранти.

Междувременно Върховният комисариат за бежанците на ООН (ВКБООН) обяви, че броят на мигрантите, които прекосяват Средиземно море, за да достигнат до Европа, е намалял с една трета през ноември. Според ВКБООН основните причини за тази тенденция са две – влошилото се време, както и акциите, които турското правителство предприе срещу каналджиите.