Франция беше блокирана днес от първата за 2016 г. национална стачка, предаде от Париж кореспондентът на bTV за Западна Европа Десислава Минчева.

Причината за протестните действия в либералната реформа, предвидена от сегашното ляво правителство. Целта ѝ е да премахне пречките пред компаниите да уволняват служители по икономически причини, което според опонентите ще бъде трудно оспоримо в съда.

Снимка: Reuters

Младите протестиращи са сред най-отявлените противници на мерките, които според тях ще направят бъдещето по-несигурно. Въпреки това правителството твърди, че именно те са възрастовата група, която ще бъде най-облагодетелствана от реформата.

Тийнейджъри и студенти хвърляха яйца, докато вървяха из Париж, насочвайки гнева си към френския министър на труда Мириам ел Комри, чието име стои зад проектозакона.

Снимка: Reuters

В стачката се включиха и железопътните служители, които призоваха за по-добри условия за труд.

Няколко организации твърдят, че в демонстрациите в цяла Франция участват над половин милион души, като само в Париж протестиращите достигнаха 100 000 души.

Реформите имат за цел да намалят безработицата от над 10%, както и младежката безработица, която достига 25%.

Предложеният нов закон също намалява заплащането за извънреден труд за работа над 35 часа за работната седмица . В много сектори младите стажанти работят по повече от 40 часа на седмица.

Снимка: Reuters

За някои от протестиращите стачката е начинът да се преборят за "правата си и бъдещето си". "Нашето поколение ще е жертва на предвидените промени. Събира ни музиката и каузата", коментира един от активистите.

Други подкрепят проектозакона. "Много си е добър – така ще може лесно да се уволнява и лесно да се назначава. Когато дойдох тук през 1962 г., беше точно така - освобождаваш някого и взимаш друг. И всеки имаше работа", каза пенсионер.

За трети пък стачките водят до финансови загуби.