Белгийските фермери блокираха магистрали днес в знак на протест срещу ниските изкупни цени на млякото, съобщи агенция Белга, цитирана от ДПА.

Спадът на цената на млякото в Европа, наред с руската забрана за внос на селскостопански стоки от ЕС, оказва натиск върху фермерите. Британските млекопроизводители също протестират, а френските фермери заявяват, че ниските разходи за труд в Германия водят до по-ниските цени на месото и млечните продукти.

Проблемът ще бъде обсъден на специална среща на министрите на селското стопанство в Брюксел на 7 септември.

Над 150 фермери и около 60 трактора блокираха част от магистралата Брюксел-Люксембург от 6 часа местно време (4 часа по Гринуич), според групата, която представлява интересите на млекопроизводителите (MIG).

Позволяваме на шофьорите на леки автомобили да преминават, а се спират камионите, които превозват храни, посочи Виктор Тинес от браншовата организация.

Подобни прегради са издигнати на други два пътя в Югоизточна Белгия, близо до границата с Люксембург.

Френската полиция за борба с безредиците разпръсна днес със сълзотворен газ протест на животновъдите в град Сен-Ло (департамента Манш), предаде ТАСС.

Френските производители на мляко и фермерите, отглеждащи свине и едър рогат добитък, се опитаха да влязат в сградата на префектурата на град Сен-Ло. След като бяха отблъснати от полицията, те изсипаха над 30 тона оборски тор пред префектурата и се опитаха да блокират вратата на сградата. Освен това те подпалиха автомобилни гуми. В протеста участваха около 150 души.

По думите на участниците в акцията те протестират срещу кризисната ситуация в отрасъла, която е започнала още миналата година и значително се е влошила тази година заради свръх производството на свинско, предизвикано от руското ембарго, отбелязва ТАСС.

През юли френското правителство проведе консултации с всички представители на свиневъдния отрасъл и предприятия от търговската мрежа, като бе установена минимална изкупна цена от 1,4 евро за килограм. В момента обаче фермерите и посредническите изкупни организации заявяват, че такова ценово равнище не ги устройва.

В началото на тази седмица министърът на селското стопанство Стефан Льо Фол започна нова серия консултации с представители на сектора.