Фалшива валута в Уганда се появява под формата на снимка, споделена от акаунт в мрежата Х (бивш Туитър), който се казва Government of East Africa – „Правителство на Източна Африка“, предаде Би Би Си.

Изображението показва банкнота образец на стойност 5 шеафра, с герб и място за подпис от управителя на централната банка. Името „шеафра“ съчетава първите букви на африканските парични единици шилинг и франк.

Публикацията с банкнотата от 10 февруари има над 1 милион преглеждания и е споделена от поне една от големите медии в Кения. Така започва да се разпространява новината за единната африканска валута.

След това се намесва Източноафриканската общност – междуправителствена организация от осем африкански държави, която обявява, че валутата е фалшива, а новините – неверни.

Създателят на валутата е 30-годишният угандиец Мозес Хаабуа, който остава силно изненадан на вниманието и обхвата, който новината получава. Той говори пред Би Би Си и казва, че целта му е била да даде надежда на хората в региона.

През последните три месеца ръководената от него група публикува в социалните мрежи примери или „образци“ на различни деноминации на шеафра.

Създателят на банкнотите признава, че е имало и други публикации с измислената валута, но едва последната с петте шеафра набира такава популярност.

Заблудата е успешна, защото профилът „Правителство на Източна Африка“ – институция, която не съществува, получава сива отметка от „Х“ през януари месец. Тикчето в бившия „Туитър“ се дава на профили, които представляват правителствени организации или длъжностни лица. Това могат да бъдат профили на посолства, държавни глави и депутати.

От Би Би Си казват, че са попитали защо от „Х“ са дали сива отметка на този профил, но не са получили отговор обратно. Валутата доби популярност и заблуди много хора, защото в Източноафриканската общност отдавна се обсъжда въвеждането на нова единна валута за Източна Африка.

Още през 2013 г. ръководителите на пет държави от Източна Африка подписаха протокол, според който в срок до 10 години трябваше да създадат монетарен съюз, който да подпомогне търговията в региона.

След като не успя да спази първия краен срок за постигане на паричен съюз, миналата година секретариатът на Източноафриканската общност си постави втори краен срок, като го удължи с още 10 години. Така датата се измести до 2031 г.

Отлагането е заради неизпълнените четири основни предпоставки за въвеждането на единна валута в региона

„Секретариатът на в Източноафриканската общност би искал да информира всички заинтересовани страни, че пътят на държавите партньори към единна валута все още е в процес на изпълнение", пише организацията в профила си в „X“.

Създателят на измислената валута разкритикува организацията пред Би Би Си и обяснява действията си като ответни на забавянето на Източноафриканската общност със създаването на единен паричен съюз в региона. 

"Публикуването онлайн е един от начините, по които можете да се докоснете до съзнанието на хората. Ако не бяхме писали в "Туитър", в момента нямаше да водим този разговор", казва той пред Би Би Си.

Секретариатът на организацията "не може да избяга от истината, източноафриканците искат единство", добавя той и обяснява, че работата по единната валута трябва да се ускори.

На въпрос от Би Би Си за това доколко е законна дейността му, той отговаря: "Ние сме в процес да легализираме тези неща, стъпка по стъпка. Започвайки от държавата, в която сме (Уганда)."