Децата в България са изложени на най-голям риск от бедност и социална отчужденост. Това се посочва в доклад на Евростат за стандарта на живот на непълнолетните към края на 2011 година.

Обобщеното проучване, което излиза едва сега, показва, че 27% от децата под 18-годишна възраст в ЕС са заплашени от бедност. Най-застрашени са младежите в България – 52 на сто, следват Румъния (49%), Литва (44%), Унгария (40%) и Ирландия (38%).

На другия полюс – с най-малка вероятност да водят оскъден начин на живот, са младите жители на Швеция, Дания и Финландия (по 16 на сто), следвани от Словения (17%), Холандия (18%) и Австрия (19%).

В 27-те страни членки на ЕС децата са изложени на по-голям риск да живеят в бедност или да бъдат изключени от обществото в сравнение с останалите възрастови групи на населението, съобщи Евростат.

Хората, които са застрашени от бедност или социално изключване, са категорията граждани, която отговаря поне на едно от следните три условия: да живее в домакинство с разполагаем доход под прага на риска за бедност, който е 60 на сто от средното равнище; да е силно материално ощетено; или да живее в домакинство, което има много ниска трудова ангажираност.

Във всички на ЕС рискът от бедност на децата намалява, когато равнището на образование на родителите им се повишава, посочва Евростат. Най-големите разлики между дела на децата в риск от бедност, които живеят в домакинства с ниско и високо равнище на образование, са отчетени в Румъния (78 на сто деца, живеещи в домакинства с ниско образование, спрямо 2 на сто - в домакинства с високо равнище на образование).