Страните от Европейския съюз приеха новите санкции срещу Русия, но ще изчакат няколко дни с прилагането им, съобщи председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, цитиран от световните агенции.

Решението е мотивирано от постигнатото в петък примирие между украинското правителство и сепаратистите в Източна Украйна, за които Западът смята, че са подпомагани от Русия.

"Влизането в сила на санкциите чрез публикуването им в Официалния вестник на ЕС ще стане в следващите няколко дни. Това ще осигури време за оценка на прилагането на споразумението за примирие в Украйна и на мирния план", се казва в съобщение, разпространено от кабинета на Ван Ромпой.

Санкциите най-вероятно ще засегнат трите най-големи руски петролни компании "Роснефт", "Газпром нефт" и "Транснефт". Фирмите няма да могат да получават европейски заеми. Освен това Брюксел ще замрази авоарите и правото на пътуване в Европа на 20 длъжностни лица от Русия и Украйна. Идеята за нови санкции обаче заобикаля газовия сектор по-малко от два месеца преди началото на отоплителния сезон.

Постоянните представители на 28-те взеха решение за тези санкции на среднощна среща в Брюксел, след като в последния момент източноевропейски държави се противопоставиха на идеята за нови мерки против Москва.

ЕС е решен да сътрудничи с Русия за достигането на политическо решение на конфликта в Украйна, заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу в интервю за Би Би Си. „За нас санкциите не са самоцел, а средство за продължаване на диалога. Смятаме, че трябва да бъде намерено политическо решение при пълното спазване на суверенитета и целостта на Украйна”, каза Барозу и добави: „Нова Студена война в Европа не е в интерес на никого.”

Единен фронт със САЩ

"В зависимост от ситуацията на място ЕС остава в готовност да преразгледа приетите санкции в цялост или частично", пише още в текста, където се отбелязва, че санкциите целят да насърчат "промяна в действията на Русия за дестабилизиране на Източна Украйна". Очаква се санкциите на ЕС да бъдат координирани нов кръг санкции срещу Руската федерация от страна на Съединените щати, заяви западен дипломат, цитиран от „Асошиейтед прес”.

Американските наказателни мерки са готови, но президентът Барак Обама иска да изчака, за да действа координирано с ЕС в единен фронт срещу Русия и да увеличат до максимум ефекта от санкциите. Обама и някои европейски лидери казаха по-рано, че предвид скептицизма, с който се отнасят към прекратяването на огъня, е наложително новите санкции да бъдат наложени.

Те все пак направиха уговорката, че наказателните мерки може да бъдат отменени, ако напрежението между Русия и Украйна наистина спадне. Очаква се новият кръг западни санкции да направи още по-тежки ограниченията над руския енергиен и оръжеен сектор.

Наказателните мерки вероятно ще включват още затягане на забраната за взимане на международни кредити за срок от над 90 дни до 30 дни. Очаква се и още физически лица, включително представители на руското правителство и приближени на президента Владимир Путин, да бъдат добавени в черния списък със замразени активи и забрана за влизане на територията на ЕС и САЩ.

Русия вероятно няма да остане безучастна. Премиерът Дмитрий Медведев обяви, че Москва ще отговори с контрамерки. Един от вариантите е Русия да затвори въздушното си пространство за транзитни полети.