По информация на Тудей`с Заман 400 служители са отстранени от полицията на Истанбул във връзка с корупционния скандал, който разклати кабинета на премиера-ислямист Реджеп Тайип Ердоган.

Полицаите са отстранени от изпълняване на служебните им задължения и са пренасочени към нови постове заради скандала, поради който вече трима министри си подадоха оставките. Според Тудей`с Заман в скандала е замесено и името на четвърти министър. Полицаите, които работеха в различни звена на силите за сигурност на турския мегаполис, били уведомени наскоро за преместването им. В понеделник 15 полицейски шефове от Анталия се простиха с постовете си и бяха преназначени. Двама от шефовете на полицията в Анкара в рамките на пет дни бяха преназначени по два пъти. Според изданието рокадите в турската полиция вече са достигнали 500 бройки в различни звена на силите за сигурност.

Откакто в началото на миналата седмица гръмна корупционният скандал, в който са замесени висши бюрократи, синове на трима министри и банкери, в турската полиция върви сериозна чистка. Служителите, участвали в разследването, набързо биват изпращани в девета глуха или уволнявани.

Главоболията за Ердоган се отразяват и в твърденията на проправителствените вестници Йени Шафаки Акшам, според които служителят на американското посолство в Анкара Ашвин Бианки – той работи като втори секретар в амбасадата от 25 август 2010 г./ обикалял неправителствени организации и ги приканвалл да действат против управляващата ислямистка Партия на справедливостта и развитието /ПСР/. Американското посолство отрече тази информация. Според публикация на в. "Сабах" именно Бианки обиколил още през 2012 г. множество турски градове и участвал във всякакви мероприятия, организирани от турски политически партии.

В събота четири проправителствени вестника обвиниха посланика на САЩ Франсис Рикардоне, че едва ли не стои зад мащабното разследване на корупция. И на 17 декември посланикът казал на среща с някои посланици от европейски страни: "В момента наблюдавате рухването на една империя". Това е денят, в който бяха извършени арестите на синовете на трима министри, на банкери и високопоставени бюрократи. Американското посолство излезе с опровержение както на срещата на Рикардоне с европосланици, така и на каквато и да е роля в разследването за корупция по високите етажи в турската политика.

На 21 декември премиерът Реджеп Тайип Ердоган "намекна", че чуждите посланици не трябва да се бъркат във вътрешните работи на Турция, в противен случай може да бъдат изгонени. Три дни по-късно "дипломатично" допълни, че ще счупи ръцете на противниците си.