Властите в Еквадор се подготвят за „масова хекатомба” на 180 милиона плъха, чиято популация се опитват да отстранят от островите Галапагос, съобщава „Скай Нюз”.

Хеликоптер ще изсипе 22 тона специално изготвена отровна примамка на необитаемия остров Пинзон от архипелага, разположен на около 600 морски мили от бреговете на Еквадор.

Това е вторият етап от офанзивата на еквадорските власти срещу напастта гризачи, които са инвазивен вид за местна фауна и заплашват екологичното и биологичното равновесие на 19-те острова Галапагос до 2020 г.

Снимка: Скай Нюз

Черните плъхове „пристигат” на островите Галапагос с ловците на китове и пиратите през ХVІІ век и в наши дни се хранят предимно с яйцата и малките на голяма част от естествените обитатели на архипелага, като гигантските костенурки, гущери, змии, игуани и птици.

Плъховете също така са допринесли за унищожаването на голям от растителните видове, с които се хранят естествените обитатели на 19-те острова, вдъхновили Чарлз Дарвин за написването на неговата Теория за еволюцията от ХІХ век.

На остров Пинзон, където ще бъде заложена примамката се падат по десет плъха на всеки квадратен метър земя. Отровната примамка е заложена като кубчета със светло син цвят, които привличат плъховете, но са отблъскващи за другите видове на островите.

От острова са били „евакуирани” 34 морски ястреба, за да ядат от примамката, а от съседното островче Плаза Сур са били временно отведени 40 игуани.

За да не се стигне до екологична катастрофа от много разлагащи се трупове на плъхове, отровата съдържа силен анти-коагулант, който ще доведе до изсъхването на останките, а не до биологично разграждане, и деизнтегрирането им в рамките на 8 дни, обясняват еквадорските власти.