Европейската комисия е предлагала на Гърция програма за помощ от 35 милиарда евро до 2020 година в подкрепа на инвестициите в замяна на реформи, заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, цитиран от ТАСС.

"Тази дискусия обаче щеше да се води както в Гърция, така и извън нея, ако премиерът на Гърция (в своята страна) говореше именно това, което аз в действителност му предлагах. Обвинявам гръцката страна, че пред своя народ говорят неща, които не отговарят на онова, което съм казал на гръцкия министър-председател", посочи Юнкер.

Той подчерта, че не подкрепя повишаването на цените на продуктите и медикаментите и "е дълбоко обезпокоен от лишенията, понасяни от най-бедната част от населението".

Юнкер, цитиран от Ройтерс, заяви, че не го е грижа за гръцкото правителство, а за гръцкия народ. Той каза също така, че няма връзка с гръцкото правителство от неделя, тъй като преговорите нямат никакъв напредък, пише БТА.

Според него би било голяма грешка да се увеличава гръцкият ДДС за лекарства и електроенергия.

Гръцкият кабинет готов на отстъпки, но в замяна иска същото

Гръцкото правителство е готово на отстъпки пред исканията на кредиторите, но очаква същото в замяна, разкри по-рано опозиционният политик Ставрос Теодоракис след среща с премиера Алексис Ципрас.

Хората в Гърция обаче не вярват в щастливия край и поставиха рекорд по теглене на пари от банките.

Над 600 милиона евро са изтеглили гърците от банковите си сметки през вчерашния ден и продължава и в момента. Хората реагират на неуспеха на преговорите между правителството и кредиторите за отпускането на жизнено важния заем от 7 милиарда евро.

„Необходимо е да постигнем жизнеспособно споразумение. Не само за правителството, а и за цялата страна. Необходимо е да спрем да се въртим в кръг. Не може да ни принуждават да подписваме споразумение, което ще ни върне в изходно положение само след 6 месеца”, подчерта гръцкият премиер Алексис Ципрас.

Хората се страхуват, че след срещата на еврогрупата в четвъртък банките може да затворят, както се случи в Кипър.

„Искаме достоен компромис. Искаме да останем в еврозоната, но да сме достоен член, а не да ни унижават. Разбира се, че се притесняваме”, казва Стелиос Гимас, инженер.

Германският вестник "Зюддойче" прогнозира, че развръзката ще е на необявен извънреден съвет на европейските лидери в петък. Тогава Гърция ще бъде изправена на своеобразен другарски съд и ще се реши дали страната да остане в еврозоната или не. Гръцки медии пък спекулират, че Ципрас смята да не изплати дълговете към МВФ в края на юни - стъпка с непредвидими последици.