Продължава операцията по издирване на оцелели от катастрофата в Средиземно море. Надеждите обаче стават все по-малки. 800 души загинаха, а едва 27 бяха спасени след злополучното пътуване. Стотици емигранти всеки ден се опитват да прекосят Средиземно море.

Сириецът Мухамад е от Алепо, един от градовете, най-силно пострадали от гражданската война в Сирия. Логично, той се опитва да намери по-добър живот извън родината си, независимо от цената и опасностите.

Сега Мухамад живее втори живот, след като оцелява от корабокрушение край Гърция. Той си припомня моменти от драматичното пътуване с дървена лодка, която потъна край гръцкия остров Родос. Пътят към по-добрия живот започва от Турция. „Зависи от човека, но на мен от Турция до тук ми струваше 2 500 евро”, признава Мухамад.

Лодката, навоварена с 93 души, била в много лошо състояние и претоварена с пътници. „Имаше твърде много хора на борда, а лодката беше много зле, а и вълните бяха много високи. Внезапно, когато стигнахме брега, се оказа, че има подводни камъни, в които се блъснахме и лодката се счупи. Всички бяха много уплашени и започнаха да скачат във водата. Повечето обаче не можеха да плуват”, разказа още Мухамад.

27-те оцелели от другото драматично пътуване, което взе 800 жертви в неделя, са настанени в бежански лагер в Сицилия. Центърът „Минео” е бивша база на американските военноморски сили и в момента там живеят 3 200 бежанци. Често те прекарват години в чакане на политическо убежище.

„Тези хора нямат средства и трябва да седят тук, докато получат разрешение за политическо убежище. Обикновено това отнема околбо 12, 13 месеца”, обясни директорът на центъра Себастиано Макароне.

Италия и Гърция са най-засегнати от растящия бежански поток от Африка. Те са своеобразна врата към обетования свят и проблемът с хилядите бежанци изправя властите пред сериозно изпитание.