Две години след „революцията”, която свали от власт либийския диктатор Муамар Кадафи, властите в северно-африканската държава са подложени на остри критики за неспособността си да проведат реформи и призивите за демонстрации на 15 февруари се увеличават до степен да настояват за „нова революция”, коментира АФП.

Либийските власти са поставили силите за сигурност на страната в пълна готовност, с цел да възпрепятстват всяка ескалация, която може да възникне по време на „отбелязването на революцията от 17 февруари”.

Призивите за нови протести започват от „изпращането в изгнание на всички отговорни лица от предишния режим” и стигат до „сваляне на настоящия режим”, като преминават през „разпускането на въоръжените милиции” и реформата на висшето образование, разказва кореспондентът на АФП в Либия.

В столицата Триполи се разпространява трактат, който призовава за „народен бунт”, „гражданско неподчинение”, за да „бъде свален режимът”, и окуражава либийците да се запасяват с храни, горива и вода, заради очакваното парализиране на страната след 15 февруари.

Започнали от Бенгази, тези призиви намират широк отзвук в социалните мрежи, както в медиите, близки до някои от либийските групировки, сред които поддръжниците на федерализма в източната част на страната и различни граждански организации.