Терористичната организация "Ислямска държава" продава петрол на черния пазар на дъмпингови цени (по-ниски от националните или на цени под разходите за производство - б.ред.), като го изнася в Турция за Сирия. 

Това се посочва в доклад на норвежката компания "Рюстад енерджи" (Rystad Energy AS), който беше подготвен по поръчка на норвежкото външно министерство. Част от документа беше публикуван днес на сайта на норвежкия в. "Классекампен", предаде БТА.

Министерството на външните работи в Осло е потвърдило пред изданието, че отчетът действително е сред аналитичните материали, които ведомството е използвало. Източници от ведомството подчертават, че събирането и тълкуването на данните е отговорност само на експертите на Рюстад енерджи.

Маршрутите на контрабандистите

"Петролът, който "Ислямска държава" доставя на черния пазар, като го превозва го през границата с Турция, се продава на силно занижени цени от 25-45 долара за барел", се посочва в документа. Към момента, в който той е бил изготвен цените на черното злато са били около 55-60 долара за барел.

"Рюстад енерджи" не се наема да оценява обемите на петрола, доставян от джихадистите на съучастниците им в Турция. Отбелязва се, че черното злато, което през лятото се е добивало на завзетите от ИДИЛ територии в Ирак, се е пласирало предимно вътре в страната. Само част от него е била насочва към границите със Сирия и Турция.

"Тази практика се основава на трайно организирания черен пазар за износ през Турция", се посочва в заключителната част на отчета.

Много контрабандисти и корумпирани граничари, които преди са помагали на Саддам Хюсеин да заобикаля международните санкции, сега съдействат на терористите да изнася петрол и да вкарват пари в брой, допълва документа.

Запасите на ИДИЛ

Според оценки на "Рюстад енерджи" запасите от петрол на териториите, които контролира "Ислямска Държава", са до 500 милиона барела. Най-големите залежи са съсредоточени в провинция Дейр аз Зур в източната част на Сирия.

Добивът от находищата под контрола на ИДИЛ значително е спаднало, тъй като джихадистката групировка не разполага с достатъчно специалисти и средства, за да поддържа добива на предишното равнище.

Норвежките експерти предполагат, че през лятото ИДИЛ е добивала не повече от 30 000 барела дневно. Към края на годината, този показател вероятно е спаднал до 20 000, смята британския в. "Файненшъл таймс".

Да се пресекат каналите на финансиране на ИДИЛ

Външният министър на Норвегия Бьорге Бренде многократно е подчертавал значението на борбата срещу контрабандата с петрол. Досега той не е уточнявал през кои страни минават маршрутите на контрабандистите, припомнят експерти.

В четвъртък Съветът за сигурност на ООН единодушно прие Резолюция 2253, която цели да бъдат увеличени възможностите за изясняване и пресичане на каналите за незаконно финансиране на ИДИЛ, както и на други терористични групировки, които се занимават с трафик на петрол и артефакти.

Властите в Турция отричат да има участие в търговията със сирийски и иракски петрол, добиван на територии, завзети от ислямистите. Те твърдят, че с петролен бизнес се занимават иракските кюрди и Дамаск.