Космическият апарат "Фийли" кацна на кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко" в 18.03 часа българско време. Така бе отворена нова страница в историята на космическите изследвания.

10-годишният проект за разкриването на тайните на Вселената достигна своята кулминация в сряда. Първият по рода си рискован опит за спускане на апарат върху повърхността на комета завърши с успех.

Мисията за "космическа археология" започна през 2004 г. с изстрелването на сондата "Розета" на Европейската космическа агенция (ЕКА). Целта й е да разкрие някои от тайните на Вселената чрез кометите, смятани за примитивни останки от зараждането на Слънчевата система преди 4,6 милиарда години.

Световноизвестният музикант Вангелис създаде композицията "Пристигане", вдъхновена от космическата мисия на сондата „Розета” и спускаемия апарат „Фийли”. Класическата композиция се нарича "Rosetta's Waltz".

Вземането на проби от комета ще помогне на учените да анализират развитието на Земята и останалите планети. След дълго пътуване сондата "Розета" достигна през август кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко", на чиято повърхност бе спуснат апаратът "Фийли".

Предстои апаратът "Фийли" да изследва химическия състав на космическия скитник. Учените ще анализират данните, за да научат повече за кометите и историята на Слънчевата система.

Световноизвестният музикант Вангелис създаде композицията "Пристигане", вдъхновена от космическата мисия на сондата "Розета" и спускаемия апарат "Фийли".

Приключение на 511 млн. км от Земята

Космическият апарат „Фийли" кацна успешно върху комета, с което беше написана нова страница от историята за покоряването на Космоса. Пътят до нея беше дълъг.

Март 2004 г.: Европейската космическа агенция изстрелва роботизирания апарат „Розета”. Той трябва да измине милиарди километри, за да достигне кометата „Чурюмов-Герасименко”.

Август 2014 г.: „Розета” се приближава към кометата, а следващата цел е спускаемия апарат „Фийли” да кацне върху нея.

„Така изглежда кометата. Това е един груб модел в мащаб 1:1000. Тоест, кометата е хиляда пъти по-голяма. Мястото за кацане се намира приблизително тук. Целта ни е спускаемият апарат да стигне до него, защото е най-плоското и подходящо за кацане”, показва мениджърът на мисията „Розета” на Европейската космическа агенция Фред Янсен.

В 18:03 минути българско време невъзможното досега се превърна в реалност. Апарат, създаден от човешки ръце, кацна на комета!

Предстои апаратът „Фийли" да изследва химическия състав на космическия скитник. Учените ще анализират данните, за да научат повече за кометите и историята на Слънчевата система.