Президентът на САЩ Барак Обама подписа указ за създаване на система за обмен на информация за киберзаплахи между частните компании и държавните структури.

Обама положи подписа си под документа на първата общонационална среща на върха за киберсигурността, организирана от Белия дом в университета Станфорд в Силициевата долина.

Във форума участват експерти по киберсигурност, бизнес лидери и представители на правителствени агенции за борба с киберпрестъпността.

„Правителството на САЩ е крайно обезпокоено от нарастването на кибернетичните заплахи, които засягат както националната икономика, така и практически всички аспекти на живота на съвременното американско общество. Опитите за проникване в компютърните мрежи на наши компании и държавни служби са заплаха за националната сигурност”, заяви Обама.

Президентът на САЩ предупреди, че хакери от Китай и Русия се опитват да се доберат до американски военни разработки.

„Кибернетичната заплаха е една от най-големите за икономиката на САЩ. При това нито правителствените структури, нито частният сектор могат поотделно да ѝ се противопоставят. Необходимо е те да си сътрудничат тясно в тази област”, подчерта той.

След речта си той подписа указ за обмен на информация между бизнеса и държавните власти в случай на възникване на киберзаплаха за една от страните. Ще бъдат създадени специални центрове, които ще координират ответните действия, посочи Обама.

Той също съобщи, че в близките седмици правителството ще представи законопроект, който да гарантира защитата на частните бази данни на американските граждани. Задачата на организираната от Белия дом среща на върха за киберсигурността е да играе важна роля в създаването в САЩ на интегрирана система за противодействие на атаките в интернет.

Въпреки това редица ръководители на едни от най-големите интернет компании не участваха във форума, с което, според местни медии, са обявили бойкот. Сред тези компании са Google, Yahoo и Facebook.