От днес Бразилия е с нов президент. Доскорошният вицепрезидент Мишел Темер оглави страната за 180 дни, докато трае процедурата по импийчмънт срещу Дилма Русеф.

След церемонията по встъпване в длъжност Темер призова за доверие към временната власт и единство на нацията. Той представи и новото бразилско правителство, в което влизат финансови експерти.

"Първата ми дума към бразилските граждани е "доверие". Доверие в ценностите, които формират характера на нашия народ.Доверие във възстановяването на икономиката на страната", заяви и.д. президент на Бразилия.

Въпреки вчерашните призиви на отстранената Дилма Русеф за улични протести, нейните привърженици организираха сравнително скромни митинги в различни части на страната.

През следващата половин година в бразилския Сенат ще се проведе разследване за предполагаемите злоупотреби на Дилма.

В края на процедурата се очаква тя да бъде свалена окончателно от власт.

Наблюдателите определиха новия кабинет като благоприятен за бизнес атмосфера в страната. Кабинетът е съставен от 24 министри, след които няма жени. За министър на финансите е назначен бившият шеф на Централната банка Енрике Мейрелеш.

По-рано в четвъртък бразилският сенатор гласува за временно отстраняване на Русеф от президентския пост. “За” гласуваха 55 сенатори, “против” - 22 от общо 81-членния сенат.

Обсъждането и гласуването продължиха над 20 часа. Според закона импийчмънтът става валиден, когато той е одобрен от просто мнозинство.

Кой е новият президент Мишел Темер?

Куртоазен, дискретен, отстъпчив: бразилският вицепрезидент Мишел Темер изглежда беше приел безропотно почетната си второстепенна роля...докато не натисна спусъка, за да превземе президентското кресло на Дилма Русеф, отбелязва Франс прес, цитирана от БТА.

Снимка: Reuters

Седемдесет и пет годишният Темер, адвокат и преподавател по конституционно право, с горда осанка и винаги изискано облечен, поема днес президентския пост и ще остане на него вероятно до 2018 г.

Той добре изигра картите си и спечели трудна партия от политическия покер, заради което Русеф го нарече "предател" и "водач на заговора" срещу нея. В продължение на месеци той прикриваше стратегията си и умело блъфираше с каменно изражение на лицето, сковано от пластична хирургия.

Темер ръководи от 15 години партията Бразилско демократично движение и от 1994 г. е центристки арбитър на всички управляващи мнозинства.

След петгодишен политически брак с Русеф Темер направи изненадващ ход - през декември изпрати лично писмо на Русеф, в което изля трупаното си с години огорчение. Обвини я, че винаги го е ненавиждала и третирала като декоративен вицепрезидент. И предупреди, че повече няма да си мръдне пръста за нея.

Снимка: Reuters

Тогава Темер се оттегли в резиденцията си в Бразилия и мълчаливо наблюдаваше развихрянето на политическата криза през март и неумолимото отслабване на държавния глава.

Когато реши, че най-сетне е ударил неговият час, Темер отново напомни за себе си. С хитростта на стар лисугер, обигран в политиката, той организира излизането на партията си от правителството в края на март и с това нанесе фатален удар на Русеф.

Сега или никога - това е моментът за този до голяма степен подценяван от бразилците политик, ръководил три пъти Камарата на депутатите, отбелязва Франс прес.

Ако трябваше да се добере до властта по честен начин, явявайки се на президентски избори, Темер би получил едва 1-2 процента от гласовете, показва неотдавнашно социологическо проучване. Бразилците искат той да се махне, почти колкото искат и Русеф да се оттегли.