Кибер-атаките на САЩ срещу ядрената програма на Иран, започнали при управлението на президента Джордж Буш, са зачестили при Барак Обама. Това пише вестник „Ню Йорк Таймс” в коментарен материал, основан на 18 месеца интервюта с бивши високопоставени правителствени служители в Европа, САЩ и Израел.

Събраната информация предстои да бъде издадена следващата седмица под формата на книга, озаглавена „Конфронтация и секретност: Тайните войни на Обама и изненадващата употреба на американска сила.

Неизвестната досега програма за създаване на компютърни вируси с кодово име „Олимпийски игри”, стартирала през 2006 г. при президента Джордж Буш-младши. Програмата имала за цел да намира пробиви в компютърните системи на ядрената програма на Иран, пише авторитетното американско издание.

През 2010 г., версия на вируса „Stuxnet”, разработен от правителствата на САЩ и Израел, беше разпространена в интернет и дешифрирана от компютърни експерти, припомня изданието. Двете страни тогава отрекоха да са замесени.

Въпреки разкриването на „Stuxnet” президентът Барак Обама решил да продължи с кибер-атаките и дни по-късно нова версия на вируса успяла да извади от строя 1 000 от петте хиляди ядрени центрофуги на Иран, твърди „Ню Йорк Таймс”.

Целта на кибер-войната е да предотврати Иран да се сдобие с ядрени оръжия, както и да възпре Израел от извършването на превантивен удар срещу ислямската република, коментира "Ню Йорк Таймс".

Само преди дни руската компания за компютърна сигурност „Касперски Лабс” откри нов опасен кибер-вирус, засечен в няколко страни от Близкия изток, сред които Иран, наречен „Пламък”.

Смисловата връзка на думите "пламък" и "олимпийски игри" навежда на мисълта за възможна връзка между двете, коментират международни наблюдатели.