Американският президент Барак Обама обмисля да покани сенатора демократ и бивш кандидат за президент срещу Джордж Буш-младши Джон Кери, да заеме поста на министър на отбраната на САЩ, в рамките на голямо разместване по високите етажи на властта във Вашингтон, предизвикано от секс-скандала с подалия оставка директор на ЦРУ Дейвид Петреъс. Това пише електронното издание на ежедневника „Вашингтон Поуст”.

Сюзън Райс
Снимка: БГНЕС

Въпреки че се смята, че Кери се е насочил към позицията на държавен секретар, осведомени източници смятат, че този пост ще отиде към посланика на САЩ в ООН Сюзън Райс.

Досегашният съветник на президента Обама по въпросите на борбата с тероризма Джон Бренан е най-вероятният претендент за поста на директор на ЦРУ, казват източниците. Ако Бренан обаче продължи с намеренията си да напусне държавната администрация, действащият директор на разузнавателната агенция Майкъл Моръл е възможно да заеме поста за постоянно.

Оставката на Петреъс от миналата седмица, след разкрития за извънбрачна връзка усложниха допълнително и без това заплетения пъзел по сглобяването на екипа по дипломатическите въпроси и националната сигурност за втория мандат на Барак Обама.

Този процес е допълнително усложнен от охлаждането на отношенията с Конгреса, обидени заради това че не са били осведомени, че Петреъс е обект на разследване от страна на ФБР. И това на фона на очакваните по-късно тази седмица изслушвания при закрити врати относно действията на администрацията при нападението срещу американската дипломатическа мисия в Бенгази от 11 септември 2012 г.

Сюзън Райс, която е част от вътрешния кръг на Обама и е в неговия екип от началото на президентската кампания за първия мандат през 2007 г. е особено подложена на критики заради инцидента в Бенгази, при който загина посланика на САЩ Кристофър Стивънс и още трима американци.

Някой конгресмени-републиканци са на мнение, че тя е част от предизборен ход да се представи случилото се в Бенгази като ескалирала мирна демонстрация, а не като организирано нападение, за каквото призна администрацията по-късно.

Няколко източника на „Вашингтон Поуст” от Белия дом обаче заявяват, че Обама е твърдо убеден да удържи на номинирането на Сюзън Райс за мястото на Хилъри Клинтън, която отдавна заяви, че ще служи на поста само един мандат.

Същите осведомени източници твърдят, че коментарите на Райс, направени пред няколко американски телевизии, са били опорни точки на администрацията, извадени директно от разузнавателните сведения, с които се е разполагало навремето.

Предстоящото изслушване на държавния департамент относно инцидента в Бенгази, може би ще разкрие някои пропуски и грешки в разузнаването и сигурността, но със сигурност ще убеди всички, че не е имало опит за умишлено подвеждане на общественото мнение, продължават източниците, пожелали анонимност.

Заместник-министърът на отбраната Аштън Картър също е бил споменат като възможен заместник на Лион Панета, както и бившата подсекретар по политическите въпроси на Пентагона Мишел Флурной.

Когато точно ще бъде обявена номинацията на приемника на Панета все още не ясно. В понеделник той заяви, че няма конкретни планове да се оттегля, но подчерта, че е малко вероятно да остане на поста за цялата продължителност на втория мандат на Барак Обама.

От кабинета на Джон Кери са отказали коментар, но официални представители, които го описват като „военен герой”, обръщат внимание, че квалификациите му за поста министър на отбраната включват освен опита му във Виетнам, така и познания в областта на бюджета и опит в дипломацията, които са все по-важна част от този министерски портфейл. Според същите източници, утвърденото мнозинство на демократите в Сената им дава възможност да си позволят да разглеждат възможното оттегляне на Джон Кери за друг пост.