Финансовите министри от Европейския съюз се споразумяха за единен банков надзор в еврозоната. Създаването му е първият етап от банковия съюз, който европейските лидери искат да основат с цел избягване на нови кризи.

Споразумението бе постигнато след 14-часови дискусии и неколкомесечни тежки преговори. Новият механизъм дава на Европейската централна банка право пряко да контролира дейността на най-големите банки в еврозоната, както и да се намесва в политиката на по-малките при първите признаци за проблеми.

Предвижда се механизмът да заработи през 2014 година. Страните, които засега са извън еврозоната, като България, могат да се включат в механизма с отделни споразумения.

„Открихме механизъм, който ясно ще раздели монетарните от надзорните функции и ще даде равни права на глас както за страните от еврозоната, така и за тези извън нея,” каза Мишел Барние, еврокомисар по вътрешния пазар и услугите.

„Големият успех на България е, че елиминирахме възможността в банковия надзор Европа да стане на две скорости и България и други страни да са на втората скорост,” коментира финансовият министър Симеон Дянков.

„Първоначалното предложение на Комисиятя беше именно да се създаде банков надзор, но страните извън еврозоната да нямат глас. Само да слушат без въобще да говорят, нито пък да гласуват. Нашето предложение от септември беше не само да имаме право на глас, а той да е равен на този на големите страни. България - един глас, Германия - един глас.

„Първоначалното предложение на Комисията беше именно да се създаде банков надзор, но страните извън еврозоната да нямат глас. Само да слушат без въобще да говорят, нито пък да гласуват. Нашето предложение от септември беше не само да имаме право на глас, а той да е равен на този на големите страни. България - един глас, Германия - един глас.

Преди да влезе в еврозоната, София иска всички да са финансово дисциплинирани

„Това, което постигна България е да няма Европа на две скорости,” отбеляза и премиерът Бойко Борисов, който посочи, че министър Дянков се е изказал седем пъти на заседанието на Екофин.

„Първо, ние, като една от най дисциплинираните финансово държави, сме да има един банков надзор под Европейската централна банка. Всяка държава, която участва там, независимо дали е във или извън еврозоната, както е България, да има право на глас и този глас да е равен на гласа на Германия или Гърция и която и да е друга държава... Това е постигнато,” отчете министър-председателят.

Интеграцията на банковия сектор е важна за България и ще донесе необходимата стабилност и растеж, смята още Борисов. „Това, което ни притеснява и ние категорично сме го заявили е, че сме против единната данъчна система. Тя рано или късно ще бъде въведена, ще дойде такъв момент, но той трябва да е не по-рано от след 10 – 15 години.”

„Този банков надзор ще контролира всичките 6 хил. банки в Европа. Това е голяма гаранция, че няма да се получи пак такова фалиране на банкови системи, каквото тръгна от САЩ, пренесе се в света и Европа най-тежко пострада,” каза още премиерът.

В един момент ще се присъединим към еврозоната, прогнозира Бойко Борисов. По думите му, когато това стане, София иска да „всички да са дисциплинирани и да е сигурно, че там където влизаме всичко е нормално”.

От Брюксел дойде и радостна вест за Гърция. Финансовите министри от Еврозоната одобриха отпускането на дългоочаквания транш от 34 млрд. евро от финансовата помощ. Атина се нуждае от средствата, за да покрие належащи разходи. По думите на председателя на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, парите ще бъдат отпуснати още идната седмица.