Европейският комисар по въпросите на вътрешния пазар и услугите Мишел Барние заяви, че очаква прогресивно до 2014 г. банките в Еврозоната да се сдобият с единен регулаторен орган, който да отговаря за всичките 6 000 кредитори на територията на ЕС.

Еврокомисарят Барние отговаря за изготвянето на плановете за единен банков регулаторен орган, който е част от по-широко споразумение, което предвижда новия спасителен фонд на ЕС да помага директно на кредиторите, вместо да принуждава държавите да прилагат пълен спасителен план.

АФП припомня за съществуващите различия между държавите-членове на ЕС върху това колко бързо и до каква степен да бъде централизирана настоящата система, която разчита на национален контрол, под наблюдението на Европейския банков орган.

„Никога не сме подготвяли глобална промяна от ден за ден към директен и интегриран контрол”, заявява Мишел Барние в интервю за френското икономическо издание „Лез Еко”

Според него банките ще могат да получават помощи от Европейския механизъм за стабилност, веднага щом се окажат под контрола на новия регулатор, който трябва да започне да функционира от 1 февруари 2013 г.

„Считано от този ден ще е възможно директното рекапитализиране на банките от спасителния фонд”, обяснява Мишел Барние.

Новият регулаторен орган ще първоначално ще поеме отговорността за най-големите т. на. „системно важни” банки, преди всичките 6 000 кредитори в ЕС да преминат под негово наблюдение от 1 януари 2014 г.