Бъдещите лунни бази, които ще се изграждат на естествения спътник на нашата планета, биха могли да се запасяват с вода чрез „лов” на малки комети, всяка от които може да съдържа стотици тонове вода, под формата на лед, което ще е много по-прост и ефективен способ от добива на лед от полярните области на Луната.

Подобно мнение изказват сътрудникът на Института по астрономия на Руската академия на науките Александър Багров и ръководителят на отдел в компанията „Арсенал” от Санкт Петербург, цитирани от РИА „Новости”, по време на научна конференция в Москва.

Получените през последните години данни от автоматичните сонди показват, че в полярните области на Луната, които практически никога не са огрявани от Слънцето, могат да съществуват стотици милиони тонове лед, което значително би облекчило бъдещите обитаеми лунни бази.

Нещо повече, лунната вода ще може да се използва не само за пиене, а и посредством на химическото разлагане на водород и кислород за ракетно гориво, твърдят експертите.

Руските учени обаче смятат, че добивът на лед изпод замръзналата повърхност на Луната ще е много трудно технически, защото плътността чу при ниски температури е равностойно на тази на стоманата.

В допълнение евентуалните лунни бази в полярните райони на Луната ще бъдат напълно лишени от енергиен източник – слънчевите лъчи.

Затова руските учени предлагат да се залавят прелитащи край Луната мини-комети с размери около един метър в диаметър, които преминават около 40 000 година и на 80 % се състоят от вода.