Преговорите за аржентинския дълг завършиха с неуспех и ще бъдат подновени в сряда, заяви аржентинския министър на икономиката и финансите Аксел Кисильов, цитиран от световните агенции.

На 30 юли изтича установеният от американски федерален съдия срок, в който Буенос Айрес трябва да се споразумее с притежателите на аржентински облигации, които искат да получат да получат 1,33 милиарда долара по силата на съдебно решение. Те не приемат преструктурирането на аржентинския дълг, на което се съгласиха 93% от кредиторите на страната.

На продължилите над 12 часа преговори Кисильов предложи да гарантира изплащането на дълга с фонд от 250 милиона долара, гарантиран от Асоциацията на частните аржентински банки, за да успокои фондовете „лешояди" и федералния съдия.

По този начин Буенос Айрес се надява да спечели време до 1 януари 2015 г., когато изтича едно от положенията на договора с кредиторите. То не позволява да се предоставят по-изгодни условия на останалите притежатели на аржентински облигации, които не са сключили споразумение с кредиторите.

Аржентинското правителство се опитва в последната минута да предотврати втори дефолт на страна през последните 13 години. Експерти отбелязват, че последиците от това очертаващо се второ обявяване на неплатежоспособност на Буенос Айрес няма да бъдат толкова плачевни, колкото бяха през 2001 г., когато страната отказа да плаща по държавни облигации в размер на 100 милиарда долара.

При все това подобно събитие може твърде болезнено да се отрази на икономиката, която и без това напоследък преживява трудности. Този път става дума за технически дефолт или неплащане на дългове без официален фалит. Сега Аржентина има пари и тя иска да се разплати с всички кредитори, но при изгодни за нея условия.

Освен това Буенос Айрес изпълнява задълженията си. На 26 юни правителството на Аржентина плати 1,2 милиарда долара от които 539 000 по сметка на Bank of New York Mellon. Тези средства бяха за притежателите на облигации, които са се съгласили на предложеното Аржентина преструктуриране на дълга.

Нюйоркският съдия Томас Гриеса обаче спря това плащане, посочвайки, че страната първо трябва да се разплати с кредиторите, спечелили иска, на които са отсъдени 1,33 милиарда долара и крайният срок за това е 30 юли.

Президентът на Аржентина Кристина Фернандес де Кирхнер заяви неотдавна, че създалото се положение не бива да се определя като дефолт и е по-добре да се измисли нов термин. „В дефолт изпадат неплащащите, а Аржентина плаща", изтъкна тя.