Хиляди хора по цял свят разпространяват снимката на „Ангела от Кобане” или Рехана. Става дума за кюрдски боец, който стана символ на съпротивата срещу джихадистите от „Ислямска държава”. Според слуховете, мистериозната дама е убила поне 100 ислямисти.

В опит да измъкнат сирийския град Кобане от ръцете на терористичната групировка, кюрдски отряди се сражават с джихадистите, след като им бе позволено от Турция да минат през нейна територия на път към Сирия.

Снимки на случващото се в Кобане липсват по медиите, защото достъпът на журналисти е ограничен. Въпреки това, истории за събитията там стигат до потребителите по цял свят най-вече чрез социалните мрежи и се превръщат в нещо като интернет легенди. Въпросната Рехана се превърна в символ на женската съпротива срещу „Ислямска държава”.

Загадка остава откъде всъщност се е появила снимката й, която хиляди хора споделят. Би Би Си съобщава, че жената е снимана в Кобане ще на 22 август, месеци преди ликът й да стане популярен. Кадърът е направен на церемония за доброволци, където тя е във военна униформа. Шведът Карл Дрот е единственият чуждестранен журналист в Кобане по това време.

Той разказва, че дамата изобщо не се сражава в предни линии, а е част от патрулиращата полиция в сирийския град. „Тя дойде при мен и ми каза, че преди учила право в Алепо, но от „Ислямска държава” убили баща й, и затова решила да се присъедини към кюрдските отряди”, спомня си шведският журналист.

Той така и не научил името на жената, но Рехана, както я наричат почитателите й онлайн, е популярно кюрдско име.

На следващия ден снимката й е публикувана в блог, който подкрепя кюрдската намеса в Кобане и така лицето на младата жена става познато по цял свят.

На 5 октомври започват да се разпространяват слухове за смъртта на Рехана. По непотвърдена информация била обезглавена от джихадистите. После обаче в Туитър се появява снимка на усмихната жива Рехана и спекулациите продължават по нова линия.

Един от най-поплярните туитове всъщност не тръгва от кюрдски акаунт, а от индийския блогър П. Дурани, който се определя като активист. Освен на Рехана, той споделя редица снимки и на други кюрдски жени бойци в своя Туитър. И не е единствен.

"Тя заплени всички с красивите си очи и руса коса. Тя има много фенове", коментира кюрдски блогър. "Всеки, когот познавам, й се възхищава, защото тя символизира това, което всеки иска да види - че и жени, и мъже се изправят срещу варварската напаст в региона”, допълва той.