През 2013 г. президентът на САЩ Барак Обама обеща да ограничи подслушването на държавните глави на приятелски страни, след като светът научи за обхвата на американските шпионски практики, припомня в. "Уолстрийт джърнъл". Но зад кулисите е било взето решение някои съюзници да бъдат държани под око и израелският премиер Бенямин Нетаняху е бил начело на този списък, отбелязва изданието, което подчертава, че при подслушването са били записани и разговори на американски конгресмени.

Представителите на Белия дом са смятали, че записаната информация може да се окаже важна за спиране на кампанията на израелския премиер срещу ядреното споразумение с Иран, съобщава вестникът, цитиран от Ройтерс.

Подслушването на Агенцията за национална сигурност е показало как Нетаняху и съветниците му са разкрили подробности за преговорите между Иран и САЩ, които те на свой ред са научили чрез израелски шпионски операции.

Администрацията на Обама е успяла да надникне в опитите на Израел да настрои Конгреса на САЩ срещу споразумението. Израелският посланик Рон Дермер е инструктирал неназовани еврейско-американски групи какви аргументи да използват пред американски конгресмени, а израелски представители са оказвали натиск върху конгресмени да се противопоставят на споразумението, съобщава в. "Уолстрийт джърнъл", цитиран от Ройтерс.

"Подслушвани са разговорите на Нетаняху с помощниците му, които са провокирали по-късно недоверие между двете страни и са създали политическо "минно поле" за посещението на израелския премиер в САЩ през есента на същата година, съобщава американското издание.

Зад закрити врати администрацията на Обама е изготвила списък на световни лидери, които не подлежат на подслушване от Агенцията за национална сигурност, съобщава още в. "Уолстрийт джърнъл".

В списъка са включени френския президент Франсоа Оланд, германската канцлерка Ангела Меркел и редица други лидери на страни от НАТО, но отсъстват главните им съветници, както и турският президент Реджеп Тайип Ердоган.