През последните години упадъкът на Америка се превърна в модна тема за обсъждане сред икономисти и политолози. Обикновено експертите акцентират върху икономическите показатели, без да забелязват една много важна тенденция – в САЩ непрекъснато расте броят на хората с тежки психични разстройства.

Броят на хората страдащи от различни психични болести е толкова голям, че можем направо да говорим за епидемия от лудост, смята професорът по социология и антропология от Бостънския университет Лия Грийнфилд.

Америка започва да полудява в началото на новото хилядолетие. Изследването, проведено от Националния институт за психично здраве през 2003, показва, че разпространението на депресията сред възрастните американци /18-54 години/ достига 16%. От шизофрения страдат 1,7% от американците.

С времето ситуацията само се влошава. Заболеваемостта нараства с всяко ново поколение, алармират специалистите.

Изследване, проведено сред американските студенти, показва още по-плашещи резултати. През 2010 г. 20% от учащите в колеж млади хора попадат под критерия депресивно разстройство. През 2012 г. депресия се наблюдава вече при 25% от студентите.

Учените подчертават, че откриването на психичните разстройства е много трудно. В някои случаи симптомите не се проявяват. Например, страничен наблюдател не може да определи дали даден човек страда от най-разпространеното разстройство – клиничната депресия. А това е едно от най-опасните заболявания: 20% от хората с клинична депресия завършват земния си път със самоубийство.