Повече от две трети от британците ще посрещнат българските и румънските имигранти с „Добре дошли” след падането на трудовите ограничения на Нова година, ако се интегрират и работят здраво. Това показва проучване на общественото мнение, публикувано във вестник „Гардиън".

68% от участниците в изследването, проведено от института Ipsos MORI, ще са доволни да приемат имигранти от двете източноевропейски страни, които знаят английски език, имат работа, плащат си данъците и се интегрират в местната общност.

Положителното отношение е най-силно сред анкетираните във възрастовата група между 35 и 44 години - 72%.
Британците ще посрещнат българските и румънските имигранти добре, въпреки изблика на антиимигрантска риторика от страна на водещи политици, отбелязва „Гардиън".

Проучването е било проведено след интервюто на българския президент Росен Плевнелиев за неделното издание на „Гардиън" – „Обзървър", в което той предупреди британското правителство да не се отказва от традиционната си толерантност към имигрантите за сметка на изолацията.

Британският министър на бизнеса Винсънт Кейбъл, който е от по-малкия партньор в управляващата коалиция, либералните демократи, отговори на призива на Плевнелиев, като обвини премиера Дейвид Камерън и неговата Консервативна партия, че водят вредна популистка политика по имиграционните въпроси.

Въпреки негативната пиар кампания обаче, само един на четирима британци (24%), смята, че ограничаването на свободата на движение на хората трябва да е приоритет за Великобритания в Европейския съюз. Аналогичен дял от анкетираните (26%) е на мнение, че страната трябва да напусне ЕС, ако той не промени правилата си в областта на имиграцията.

Според близо половината британци (45%) спазването на изискването за плащане на минимална работна заплата е едно от най-ефикасните средства за прекратяване на практиката да бъдат подбивани възнагражденията на местните работници от европейски имигранти.

Значително мнозинство (63%) се обявяват за затягане на правилата на социалната система.