Навършват се 26 години от катастрофата в Чернобил, която е смятана за една от най-трагичните страници в новата история на човечеството. Вече над четвърт век световната общност продължава да се бори с последиците от трагедията, опровергала през април 1986 г. твърдението, че в енергетиката има само "мирен атом".

В чернобилската АЕЦ и ред украински градове предстоят прояви, които ще напомнят за катастрофата и за хората, успели да локализират ужасните последици, често с цената на живота си.

В Киев ще има възпоменателни богослужения, митинги, ще бъдат положени цветя пред мемориални комплекси и паметни плочи.

Президентът Виктор Янукович ще посети атомната централа, за да участва в церемония по повод започващото изграждане на нов похлупак над саркофага над авариралия реактор. Очаква се съоръжението да бъде построено до 2016 г., а стойността му ще е 935 млн. евро. Средствата бяха събрани на донорска конференция миналата година.

Украинското правителство разглежда концепция, която предвижда някои площи край централата да бъдат използвани за стопански нужди.

Вече се очертава "да вдъхнем живот в опустелите и безжизнени територии, градове и селища" в чернобилската зона на отчуждение, заяви премиерът Микола Азаров.

Държавата ще продължи да подкрепя гражданите, пострадали от аварията, и ще повишава социалните плащания за тях, но "още няма сили да изплаща на чернобилци" пенсиите в размера, определен от съда, заяви вицепремиерът и социален министър Сергий Тигипко.

Несъгласните с тази позиция украинци се очаква да излязат днес на протест пред сградата на правителството в Киев.

Държавна програма в Украйна предвижда чернобилската АЕЦ да бъде изцяло изведена от експлоатация до 2065 г.