Светът си спомня за атентатите от 11 септември 2001 г. в Ню Йорк и Вашингтон, при които загинаха близо 3000 души. За 13 път Америка сведе глава в знак на почит към паметта на жертвите на терористите. 

Възпоменателни церемонии се състояха и в двата града, където преди 13 години самолети, пилотирани от терористи, се врязаха в сградите на кулите-близнаци на Световния търговски център и на Пентагона.

Ню Йорк вече има свой музей в памет на жертвите на атентатите, разположен на 20 метра под земята, обграден от бетонни стени и описван като един от най-мрачните музеи в света. За първи път Мемориалният площад „11 септември”, разположен над музея, ще бъде отворен за обществеността през част от деня вместо само за близките на жертвите.

На Мемориала, издигнат на Кота Нула, приятели и близки на загиналите за пореден път прочетоха имената на всички, загубили живота си при атентатите. В точните часове, когато самолетите, управлявани от терористите, удариха двете кули и когато те се сринаха, хората замълчаха по две минути.

Президентът Барак Обама и съпругата му отбелязаха трагичната дата на церемония пред Белия дом. Националният флаг беше спуснат и върху фасадата на Пентагона, където терористите погубиха 184 души.

И тази вечер от Мемориала на 11 септември ще се издигнат два лъча светлина. Те ще озаряват небето над Манхатън до изгрев слънце на 12 септември и ще напомнят за трагичната съдба на кулите-близнаци.

Разказът на оцелял пожарникар

Датата 11-и септември се е врязала завинаги в паметта на американците. Арни Рома си спомня деня толкова ясно, колкото когато Южната кула на Световния търговски център се сгромолясва около него. "Чухме шум като от идващ влак. Това не беше необичайно, защото наблизо има голяма гара. Само че не беше влак. Сградата се срутваше. Паднах на земята и само си казах: "Всичко свърши. Заспивай", разказва Рома.

Той е бивш пожарникар, един от първите, които се втурват да спасяват хора от рухналите кули. И въпреки огромния риск остава жив. 27-годишният му син Кенет, също пожарникар, няма този късмет. Днес Арни беше един от ораторите на възпоменателната церемония в Пенсилвания. Името на сина му е сред стотиците, издълбани върху мемориала.

"Не мога да пропусна възможността да говоря от името на хората, на полицаите, на пожарникарите - на всички жертви. Това е нещо, което не можем да забравим. Не можем да забравим", казва Арни Рома.

Спомен за 11 септември

Рано сутринта на 11 септември 2001 г. 19 терористи установяват контрол над четири пътнически самолета, излитащи от Източното крайбрежие на САЩ към Калифорния. Специално са подбрани самолети за далечни направления, тъй като техните резервоари са напълно заредени с гориво. Два от тях се разбиват в Кулите близнаци в Световния търговски център в Ню Йорк. Събитието се излъчва на живо по цял свят, след като телевизионните станции пристигат, за да отразят първото сблъскване. Третият самолет се разбива в Пентагона.

При атаките загиват всички пътници в самолетите и близо 2500 души, които са в сградите. След по-малко от два часа кулите се сриват до основи. Единствено четвъртият отвлечен от терористи самолет не успява да достигне целта си, за която се смята, че е била Белият дом. Той пада в поле в Югозападна Пенсилвания. Предполага се, че терористите са загубили контрол над самолета след съпротива от пътниците.

Трагедията, която отне живота на близо 3000 души, е повратна точка във вътрешната и външната политика на САЩ и на световния ред въобще. След тези безпрецедентни атаки бе подет поход срещу тероризма. Последва нахлуване в Афганистан, за да бъдат свалени от власт талибаните, които дават убежище на „Ал Кайда”.

Много държави по света засилват мерките за сигурност и въвеждат антитерористично законодателство. След продължилото десет години преследване през май 2011 г. при американска операция беше убит ръководителят на „Ал Кайда” Осама бин Ладен.