Какво ще означава отговор „ДА” на въпроса на референдума?

Отговор „ДА” на въпроса на референдума означава, че всички гласоподаватели желаят да продължи развитието на ядрена енергетика в България с изграждането на нова ядрена електроцентрала. Това означава както втора ядрена електроцентрала на площадката в Белене, така и на всяко друго място, където се прецени да бъде изградена и е удобна за енергетиката на нашата страна.

Тази воля задължава ли държавата на всяка цена да стои нова ядрена централа?

Две са условията, чието изпълнение задължава държавните органи за безусловното изграждане на втора ядрена електроцентрала.

На първо място - постигането на избирателна активност, подобна на последните парламентарни избори. През 2009 година участие взеха 4 345 450 български граждани с избирателни права. Поне толкова или повече трябва да участват в предстоящия референдум, за да може вотът да е задължителен за българските държавни органи. Второто необходимо условие е с отговор „ДА” да са зачеркнати повече от половината, които са се явили да гласуват на 27 януари.

В случай че нито едно от двете условия не е постигнато, отговорът и вотът не са абсолютно задължителни за държавните органи.

Има и още едно условие. Ако в референдума са взели участие 20% от българските гласоподаватели и с отговор „ДА” са отговорили повече от половината - в този случай резултатите ще бъдат предоставени на Народното събрание от ЦИК. НС със свое решение ще приеме тези резултати и ще обсъди дали да продължи развитието на ядрената енергетика или не.

Оттук нататък кой упражнява контрол върху държавата дали тя изпълнява волята на гласувалите в референдума?

Тъй като това е инициатива на гражданите и те със своя вот са задължили държавната власт , то е и пряк контролът върху техните правомощия. Българският парламент е задължен да се съобрази с волята на българския гласоподавател и да продължи развитието на ядрената енергетика и изграждането на ядрена електроцентрала, независимо от конюнктурните особености, липсата на инвеститорски интерес и възможности.


Има ли срок, в който трябва да се изпълни тази воля? Има ли давност решението на този референдум?

Законът не е предвидил давност. И тъй като не е посочен такъв срок, следва да се приеме, че волята на гласоподавателя е задължителна за всички държавни органи - и НС, и изпълнителната власт, независимо от изборните резултати, от смяната на правителствата и от партийното представителство в парламента.

Но това означава, че волята може да бъде изпълнена след 10-20-50 години. Може да се отлага безкрай, след като няма срок за изпълнението й, така ли е?

Това не е въпрос към ЦИК.

Ако референдумът отговори с „НЕ” на поставения въпрос, това какво означава?

Ако с отговор „НЕ” са отговорили поне половината гласоподаватели и е постигната избирателна активност, подобна на тази от последните парламентарни избори, това е задължително за всички държавни органи, че няма да бъде изграждана нова ядрена електроцентрала.

Това означава ли забрана на народа оттук нататък България да строи нова ЯЕЦ?

Това означава, че волята на българския гласоподавател е да не се развива ядрената енергетика чрез изграждане на ядрена електроцентрала. Т. е няма да се строи втора, трета или четвърта.