Десетки свободни места в центровете за временно настаняване на бездомни у нас. Много от тях отказват помощи и подслон. Какви са причините за това и как ще посрещнат Великден хората, останали без покрив на празника?

Втори месец Лучка Николова живее със семейството си под чужд покрив. Попадат в център за временно настаняване след като домът им е изпепелен до основи.

„Бяхме в една страхотна криза, защото апартаментът ни в „Слатина“ изгоря. Няма завивки, дрехи, всичко отиде. Мазилката само остана. На сутринта дойдоха социалната служба на Слатинския район и ни казаха, какво да правим“, спомня си Лучка Николова.

В стаята са заедно с мъжа си и сина си. През деня ремонтират изгорелия си апартамент, след това се прибират във временния им дом. 

„Веднага като дойдохме ни дадоха чаршафи и ни казаха лягайте и си почивайте. Можем да сготвим и да се изкъпем. Имаме общи тоалетни. Трябва да си много отчаян, за да останеш да спиш на улицата, на дъжда. Обществото те е отритнало до такава степен, че ти не желаеш да се бориш за себе си“, разказва Лучка.

Обитател на дома е и Петър. Остава без родители, а апартаментът им дава на сестра си. Тук е от две седмици и си търси работа.

„Трябваше да се оправя някак. Имах проблеми с правосъдието, трябваше да съм в затвора. На тези домове им се носи лоша слава и аз като кандидатствах получих много негативни коментари. Аз им казвам: Чакайте, какво толкова им има. Не знам защо някои предпочитат да са навън. Ако някой е живял дълго на улицата - трудно можеш да му промениш мисленето. Свикнал е да е по пейките“, обясни Петър.

Радостин е съкратен от работа и остава без пари за квартира. Два месеца живее на улицата.

„На мен тук ми е прекрасно. На бездомните ще им кажа, че няма нищо страшно. Нека дойдат и да посетят и да видят, колко е хубаво“, обясни мъжът.

Снимка: bTV

От Столичната община посочват, че в този център в момента живеят 46 души, а капацитетът му е 120.

„По принцип 6 месеца е максималният период, който могат да прекарат в центъра, но може да бъде удължен. Ако хората няма къде да останат. Идеята на центровете е, че човек тук може да се наспи и да се изкъпе. През деня те могат да ходят да си търсят работа.  Центровете работят целогодишно и ние не връщаме никого“, обясни Надежда Бачева, зам.-кмет „Социални дейности и интеграция на хора с увреждания“.

В България има общо 845 места за хора останали без дом. За първото тримесечие обаче регистрирани са само 447. За да бъде настанен в такъв приют, всеки бездомен човек трябва да заяви доброволно, че има нужда от подкрепа.

Снимка: bTV

За празника всички настанени в столичните центрове ще получат и козунаци.

Хората в приюта са благодарни за покрива над главата си, но се надяват да посрещнат следващия Великден в свой собствен дом.